Zrób sobie prezent po choinkę! Wygraj książkę Nadżiba Mahfuza Karnak – rozstrzygnięcie konkursu!

30 listopada 2011 roku wydawnictwo Smak Słowa wydało powieść egipskiego pisarza Nadżiba Mahfuza Karnak.

Mamy dla Państwa 3 egzemplarze tego wyjątkowego tytułu, wystarczy jak najszybciej napisać do nas na adres konkurs@o.pl, podając swoje imię, nazwisko oraz adres, na który będziemy mogli przesłać nagrodę.

Laureatkami konkursu zostały: Anna Kowalów, Dagna Janas, Kamila Popiel.

Gratulujemy!

Nadżib Mahfuz, Karnak (źródło: materiał prasowy wydawnictwa)

Nadżib Mahfuz, Karnak (źródło: materiał prasowy wydawnictwa)

W tej trzymającej w napięciu mini powieści Mahfuz przedstawia losy bywalców pewnej kairskiej kawiarni. Wśród starszych klientów, pamiętających jeszcze Egipt sprzed rewolucji w 1952 roku, są także trzej młodzi, zaangażowani politycznie studenci. Pewnego dnia zostają aresztowani, a narrator powoli odkrywa przed czytelnikiem przerażające historie, które stały się ich udziałem… Szokująca powieść, w której Mahfuz opisuje, jak naprawdę wyglądała egipska demokracja. Książka, której nie da się zapomnieć.

Karnak, krótki utwór, który trudno nazwać powieścią, ukończył autor w grudniu 1971 roku, ukazał się on jednak dopiero w 1974 roku, już potem, jak prezydent Sadat oficjalnie potępił okrucieństwa reżimu naserowskiego. Jest to próba rozliczenia się autora z okresem naserowskim oparta na faktach, czyli nie jest to całkowicie fikcja literacka […]

Karnak, oparty na faktach jest udokumentowaniem okrucieństw aparatu bezpieczeństwa reżimu naserowskiego. Dla Nadżiba Mahfuza zawsze najciekawsze są losy jednostki, konkretnych osób. Jego bohaterowie, to żywi ludzie, jakich można było i można teraz spotkać na ulicach Kairu.

Jolanta Kozłowska, Wstęp

Karnak Nadżib Mahfuz
Seria Kontynenty
Przekład: Jolanta Kozłowska i George Yacoub
Okładka: twarda
Stron: 96