Kliknij i wygraj zaproszenie na spektakl – Kyotokatabira ciała w Teatrze Starym w Lublinie – rozstrzygnięcie

13 października rozpocznie się 17. edycja Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. To wydarzenie prezentujące spektakle, filmy, koncerty i spotkania z twórcami i krytykami teatralnymi.

We wtorek, 16 października o godz. 21.30 odbędzie się spektakl Daisuke Yoshimoto (Japonia) zatytułowany Kyotokatabira ciała (60 min) / Teatr Stary

Aby wygrać zaproszenie wystarczy napisać w którym roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem proszę przesłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule maila proszę wpisać Kyotokatabira ciała.

Zaproszenie na spektakl otrzymuje Pani Aleksandra Tutejska. Gratulujemy!

Daisuke Yoshimoto, „Kyotokatabira ciala", fot.Tetsuya Saito (źródło: materiały prasowe)

Daisuke Yoshimoto, „Kyotokatabira ciala", fot.Tetsuya Saito (źródło: materiały prasowe)

To ja jestem pacjentem z butoh – zakażonym nieznaną bakterią, zwaną właśnie butoh. Jej istotą jest próba zaproszenia widzów do odzwierciedlenia swojego serca. Ekstremalne zwolnienie ruchu zmusza ich do zagłębienia się w to zjawisko, nie pozwalając na zatrzymanie się na powierzchni.

Butoh nie jest czymś, co odwołuje się do pewnej idei, czy wyraża określone emocje, nie jest także medytacją, jednak po jego zakończeniu widzom dane jest zaznać ciszy, pokoju w sercu i piękna. Pragnę podobnie jak medium wyrażające coś, co odkłada się w głębi człowieka, zostać kawałkiem sceny butoh-ującej, czyli tańczącej upływ czasu. Chcę konfrontować się z samym sobą, a nie z dziełem; rozmawiać swoim sercem z ciałem. Tańczę taniec skrajnie osobistego ja, tańczę upływ czasu. Kyokatabira of body jest utkane z prawdy, groteski, ruiny, chwały, nędzy, głupoty, godności ciała, niezdarności, pragnienia, piękna, biegania, fałszerstwa, ambicji, mroku, bakterii, Eros, sacrum i profanum, czegoś nieznanego, eleganckiego okrucieństwa, 13-krotnego pogrzebania Daisuke w 2012 roku, urojeń, napięć, zdrady, samotności, itd… Gdy zmieni się rozpoznanie, gdy osłabią się dusza i ciało, wtedy powłóczę się w środku trumny.

(Daisuke Yoshimoto)

Konfrontacje Teatralne powstały z inicjatywy lubelskich artystów, którzy chcieli podzielić się z lokalną publicznością odkryciami teatralnymi, dokonanymi podczas podróży po festiwalach w Polsce i za granicą. Tej idei pozostajemy wierni do dziś. W ciągu ostatnich lat teatralne środowisko Lublina niezwykle się zintensyfikowało. Do twórców, którzy zakładali Konfrontacje, dołączyło nowe pokolenie, dla którego pierwsze edycje festiwalu bywały wprowadzeniem do teatralnego świata.

Festiwal jest platformą promocji twórców związanych z miastem i generatorem nowych teatralnych projektów. Od kilku lat pierwsze dni Konfrontacji poświęcone są najciekawszym lubelskim spektaklom poprzedniego sezonu. Dla krytyków i kuratorów jest to szansa na przegląd sceny Lublina, a dla lokalnych widzów – szansa na nadrobienie zaległości z ostatnich miesięcy.

Tegoroczna edycja w sposób szczególny poświęcona będzie Pawłowi Passiniemu, obchodzącemu w tym sezonie 10-lecie pracy artystycznej. Kilka lat temu jego neTTheatre osiadł w Lublinie, dołączając do teatralnego krajobrazu miasta. Tegoroczny przegląd, prezentujący spektakle powstające w koprodukcjach z teatrami z innych ośrodków, nagradzane na festiwalach w kraju i za granicą oraz przenoszone do Teatru TV wskazuje na niezmiennie wysoki poziom rodzimej sceny i wciąż rosnący potencjał lubelskiego teatru.

Bogaty program Konfrontacji Teatralnych składa się z kilku sekcji. Więcej informacji o wydarzeniach festiwalowych można przeczytać w serwisie Wydarzenia O.pl:

http://wydarzenia.o.pl/2012/09/konfrontacje-teatralne-lublin/

Festiwal Konfrontacje Teatralne
od 13 do 20 października 2012 roku
Lublin