Wygraj podwójne zaproszenie na koncert z cyklu Directions in Music – rozstrzygnięcie konkursu!

29 listopada 2011 r. w krakowskim klubie Harris Piano Jazz Bar odbędzie się koncert poświęcony twórczości jednego z najciekawszych saksofonistów XX wieku – Erica Dolphy’ego.

W naszym konkursie do wygrania podwójne zaproszenie na ten wyjątkowy koncert. Wystarczy napisać do nas na adres konkurs.o.pl i odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

Jakiemu wybitnemu trębaczowi był poświęcony poprzedni koncert Directions in Music?

Zwycięzcą konkursu został Marcin Dyjak.

Gratulujemy!

DIRECTIONS IN MUSIC: Eric Dolphy (źródło: materiał prasowy organizatora)

DIRECTIONS IN MUSIC: Eric Dolphy (źródło: materiał prasowy organizatora)

Zespół przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując przegląd twórczości instrumentalisty nazywanego jednym z najbardziej wpływowych muzyków nowoczesnego jazzu, którego improwizacje są rozpoznawalne po kilku dźwiękach. Dolphy w każdym stylu miał coś do powiedzenia, stając się wzorem dla kolejnych pokoleń muzyków.

Zespół wystąpi w składzie:

  • Maciej Obara – saksofon altowy
  • Paweł Kaczmarczyk – piano
  • Maciej Garbowski – kontrabas
  • Krzysztof Gradziuk – perkusja

Directions in Music to cykliczna impreza, która ma na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, natomiast goście będą tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.

Eric Dolphy (ur. 20 czerwca 1928 w Los Angeles, zm. 29 czerwca 1964 w Berlinie Zachodnim) – klarnecista basowy, flecista, saksofonista. Eric Dolphy był wyśmienitym i nowatorskim improwizatorem w grze na przynajmniej trzech instrumentach: saksofonie altowym, flecie i klarnecie basowym. Po przeprowadzce do Nowego Jorku, w 1959 r.

Dolphy dołączył do Charlesa Mingusa, ale występował i nagrywał także z innymi sławnymi muzykami, jak George Russell i John Coltrane. Początek lat 60. upłynął Dolphy’emu na licznych udanych występach, trasach koncertowych i nagraniach, zarówno w kraju, jak i w Europie. Współpracował z Ornette’em Colemanem przy nagraniu przełomowej w historii jazzu płyty Free Jazz, a także z Johnem Lewisem, Ronem Carterem, Malem Waldronem, Oliverem Nelsonem, Maxem Roachem, Gilem Evansem, Andrew Hillem, Bookerem Little, Abbey Lincoln, Mingusem i Coltranem (wraz z jego kwartetem odbył słynną trasę po Europie w 1961 r.).