Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl “Mewa” do Teatru Starego – rozstrzygnięcie konkursu!

Od 4 czerwca 2011 roku na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie wystawiana będzie sztuka Mewa według Antoniego Czechowa, w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Wśród osób, które napiszą na adres konkurs@o.pl i poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe rozlosujemy podwójne zaproszenie na spektakl grany 10 czerwca 2011 roku.

Pytanie konkursowe: Jaka aktorka, związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wciela się w rolę Arkadiny w spektaklu Mewa?

Podwójne zaproszenie wygrywa Katarzyna Kaczmarczyk.

Gratulujemy!

Narodowy Stary Teatr, "Mewa", reż. P. Miśkiewicz, zdjęcie z prób, fot. R. Kornecki

Narodowy Stary Teatr, "Mewa", reż. P. Miśkiewicz, zdjęcie z prób, fot. R. Kornecki

Czy teatralny seans może objawić prawdy w inny sposób i gdzie indziej niedostępne? Czy daje wgląd w istotę rzeczy, oferuje jakiś rodzaj samopoznania? Czy takie obietnice to tylko uzurpacja i humbug?

Czy w imię sztuki można krzywdzić innych, bo moralność nie ma tu nic do rzeczy i należy ją odrzucić jak przesądy światło ćmiące? Jaką cenę trzeba zapłacić za twórczość i czy warto? I czy możliwe jest wyjście poza konstatację, że życie jest ciężkie i bez sensu?

Czy nowe formy – przekraczanie kolejnych granic estetycznych, obyczajowych i mentalnych – pozwalają dotknąć jakiejś tajemnicy? Czy tylko narażają na oskarżenia o skandalizowanie i epatowanie publiczności, a w najlepszym przypadku – hermetyzm i nudziarstwo?

Podobne pytania, które stawia przed nami Mewa Czechowa, można mnożyć. Jej prapremiera odbyła się 17 października 1896 roku w Petersburskim Teatrze Aleksandryjskim, a obecni na niej recenzenci wypowiedzieli się dość jednoznacznie:

Sztuka Czechowa sprawia przygnębiające wrażenie, we wszystkich postaciach wyczuwa się dekadencką degenerację; Jest to sztuka bardzo źle pomyślana i nieudolnie skomponowana, o treści nader dziwacznej, a raczej całkiem bez treści. Każdy akt pełen beznadziejnej nudy, fałszu, nieznajomości życia i uczuć. Mewa to jakiś galimatias w kiepskim kształcie dramatycznym czy wreszcie: W sztuce Czechowa aż roi się od głupstw, truizmów i paskudztw.

Mimo to od ponad stu lat Mewa kusi kolejne pokolenia reżyserów i aktorów, którzy wciąż od nowa pragną się przekonać, czy teatr (sztuka) może zbawić?