Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl “Mewa” do Teatru Starego – rozstrzygnięcie konkursu!

Od 4 czerwca 2011 roku na deskach Narodowego Starego Teatru w Krakowie wystawiana będzie sztuka Mewa według Antoniego Czechowa, w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Wśród osób, które napiszą na adres konkurs@o.pl i poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe rozlosujemy podwójne zaproszenie na spektakl grany 10 czerwca 2011 roku.

Pytanie konkursowe: Jaka aktorka, związana z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wciela się w rolę Arkadiny w spektaklu Mewa?

Podwójne zaproszenie wygrywa Katarzyna Kaczmarczyk.

Gratulujemy!

Narodowy Stary Teatr, "Mewa", reż. P. Miśkiewicz, zdjęcie z prób, fot. R. Kornecki

Narodowy Stary Teatr, "Mewa", reż. P. Miśkiewicz, zdjęcie z prób, fot. R. Kornecki

Czy teatralny seans może objawić prawdy w inny sposób i gdzie indziej niedostępne? Czy daje wgląd w istotę rzeczy, oferuje jakiś rodzaj samopoznania? Czy takie obietnice to tylko uzurpacja i humbug?

Czy w imię sztuki można krzywdzić innych, bo moralność nie ma tu nic do rzeczy i należy ją odrzucić jak przesądy światło ćmiące? Jaką cenę trzeba zapłacić za twórczość i czy warto? I czy możliwe jest wyjście poza konstatację, że życie jest ciężkie i bez sensu?

Czy nowe formy – przekraczanie kolejnych granic estetycznych, obyczajowych i mentalnych – pozwalają dotknąć jakiejś tajemnicy? Czy tylko narażają na oskarżenia o skandalizowanie i epatowanie publiczności, a w najlepszym przypadku – hermetyzm i nudziarstwo?

Podobne pytania, które stawia przed nami Mewa Czechowa, można mnożyć. Jej prapremiera odbyła się 17 października 1896 roku w Petersburskim Teatrze Aleksandryjskim, a obecni na niej recenzenci wypowiedzieli się dość jednoznacznie:

Sztuka Czechowa sprawia przygnębiające wrażenie, we wszystkich postaciach wyczuwa się dekadencką degenerację; Jest to sztuka bardzo źle pomyślana i nieudolnie skomponowana, o treści nader dziwacznej, a raczej całkiem bez treści. Każdy akt pełen beznadziejnej nudy, fałszu, nieznajomości życia i uczuć. Mewa to jakiś galimatias w kiepskim kształcie dramatycznym czy wreszcie: W sztuce Czechowa aż roi się od głupstw, truizmów i paskudztw.

Mimo to od ponad stu lat Mewa kusi kolejne pokolenia reżyserów i aktorów, którzy wciąż od nowa pragną się przekonać, czy teatr (sztuka) może zbawić?

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR