Kliknij i wygraj płytę Avishai Cohena – rozstrzygnięcie

18 października w Warszawie odbędzie się koncert Avishai Cohena. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy trzy egzemplarze płyt artysty. Aby wygrać jedną z nich wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Jaki tytuł nosi pierwszy solowy album Avishai Cohena?

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem zamieszkania należy przesłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Avishai Cohen.

Egzemplarze płyt otrzymują:

  • Kamila Popiel
  • Beata Bińkowska-Artowicz
  • Krzysztof Maik

Gratulujemy!

Avishai Cohen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Avishai Cohen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeden z najbardziej cenionych basistów na świecie, sceniczny partner Chicka Corei i Herbiego Hancocka, kontrabasista i kompozytor Avishai Cohen zagra 18 października w Warszawie w ramach cyklu Deutsche Bank Invites.

Jest doskonałym improwizatorem o niemalże magicznym wyczuciu muzyki, znanym z odwagi w doborze repertuaru. Jego koncerty zawsze zaskakują, jak choćby ten, podczas którego wspaniale zinterpretował przebój zespołu Queen pt. Another One Bites the Dust. Cohen potrafi bowiem czerpać inspiracje w równej mierze z popu, jak i z klasyki. Artystyczną unikalność prezentuje również najnowszy album Cohena Duende, wydany przed kilkoma miesiącami.

Na talencie nieznanego jeszcze Avishaia w 1996 roku poznał się sam Chick Corea. Legendarny jazzman, po wysłuchaniu koncertu młodego basisty w jednym z nowojorskich barów, zaproponował mu współpracę w sekstecie Origin. Od tego momentu kariera Cohena nabrała tempa. Kilkanaście lat później historia zatoczyła koło. W modnym jazz-clubie Avishai wypatrzył koncertującego pianistę – 24-letniego Nitai’a Hershkovitsa. Postanowił dać mu szansę, jaką niegdyś dał mu Corea. Zaprosił młodego jazzmana do współtworzenia albumu Duende.

Duende po hiszpańsku oznacza tajemniczy urok, tak charakterystyczny dla mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. I właśnie taką magnetyczną siłą emanuje album duetu Cohen – Hershkovits. Niezwykłe porozumienie dwóch muzyków, przez zagranicznych recenzentów opisywanych jako telepatyczny dialog, słychać już w pierwszym utworze Signature. Styl Nitai’a, nawiązujący do stonowanego brzmienia fortepianu Hanka Jonesa, idealnie komponuje się z muzyką mistrza kontrabasu. Dźwiękowe pasaże młodego pianisty nadają płycie unikalnego dostojeństwa, ale jednocześnie czynią materiał niezwykle przystępnym. Z połączenia z energią, jaka płynie z błyskotliwych improwizacji Cohena, rodzi się wyjątkowy, muzyczny spektakl, godny szczególnego zapamiętania. Rzadko mamy bowiem sposobność posłuchania efektu pracy dwóch tak silnych indywidualności muzycznych: młodej, właśnie rodzącej się oraz doświadczonej, po raz kolejny potwierdzającej swoją wyjątkowość. Na płycie znalazły się zarówno nowe kompozycje Cohena, jak i jazzowe standardy, takie jak All Of You Cole’a Portera czy John Coltrane’a Central Park West.

Koncert Deutsche Bank Invites Avishai Cohen odbędzie się 18 października w warszawskim klubie Palladium. Będzie to trzeci w tym roku projekt realizowany w ramach cyklu Deutsche Bank Invites. Avishai Cohen zaprezentuje w Warszawie najsłynniejsze utwory ze swojego dotychczasowego repertuaru oraz premierowe kompozycje. Wcześniej w ramach cyklu Deutsche Bank Invites można było posłuchać Michaela Bublé i Macy Gray, a w poprzednich latach zaproszenie Deutsche Bank przyjęli m. in. Leonard Cohen, Joe Cocker, Cesária Évora czy odkrywca Avishai Cohena – Chick Corea.