Wygraj książkę Kultura 2,4%. Synergia różnorodności – rozstrzygnięcie konkursu!

17 grudnia 2011 r. w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki Kultura 2,4%. Synergia różnorodności.

Mamy dla Państwa trzy egzemplarze książki. Aby je zdobyć wystarczy napisać na adres konkurs@o.pl i odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

Podaj przynajmniej trzech autorów, których teksty pojawiają się w książce Kultura 2,4 %. Synergia różnorodności.

Laureatami konkursu zostali: Wiktoria Konwent, Agnieszka Święchowicz oraz Konrad Dimitrov.

Gratulujemy!

Fragment okładki książki "Kultura 2,4%. Synergia różnorodności" (źródło: materiały prasowe)

Fragment okładki książki "Kultura 2,4%. Synergia różnorodności" (źródło: materiały prasowe)

Jest to zbiór tekstów, pod redakcją Mariusza Raniszewskiego, prezentujących różne formy aktywności zawodowej w sektorze kultury.

Książka została wydana przez Narodowe Centrum Kultury przy współpracy Uniwersytetu Warszawskiego. Honorowy patronat nad publikacją objął reżyser, pisarz i malarz Lech Majewski.

Kultura 2,4%. Synergia różnorodności stanowi zbiór 19 tekstów, których autorami są praktycy kultury o bogatym doświadczeniu zawodowym, absolwenci Studiów Podyplomowych Marketing Kultury przy Instytucie Stosunków międzynarodowych UW.

Publikacja została podzielona na trzy części. W dziale Mechanizmy ujawniono zasady funkcjonowania na rynku poszczególnych dziedzin, m.in.: konserwacji dzieł sztuki, clubbingu czy nowoczesnej promocji instytucji kultury.

Twórczość zawiera zarówno refleksję krytyczną nt. wybranych dzieł sztuki, jak i autorskie prace literackie oraz plastyczne.

Część Wiedza poświęcona jest edukacji i popularyzacji kultury w odmiennych formach – od organizacji imprez poprzez pedagogikę biblioteczną i muzealnej po warsztaty archeologiczne.

Autorom publikacji towarzyszyło pragnienie ukazania kultury jako dochodowej gałęzi gospodarki. Stąd zawarte w tytule książki 2,4% – to współczynnik PKB generowany przez ten sektor w krajach Unii Europejskiej.

Jak pisze Lech Majewski w słowie wstępnym:

Nie ma wiedzy o różnorodności sektora, który dziś określa się jako obszar przemysłów kultury. Generuje on rosnące dochody i staje się istotnym elementem gospodarki. W coraz większym stopniu determinuje naszą rzeczywistość.

Kultura 2,4%. Synergia różnorodności stawia sobie za cel przedstawienie wielości dróg rozwoju zawodowego w dziedzinie kultury i wyeksponowanie kryjącego się w nich potencjału. Autorzy czerpią ze swojego doświadczenia, dzięki czemu ich refleksja jest wiarygodna i osadzona w konkretnych realiach.