Wygraj egzemplarz albumu Decydujący moment – rozstrzygnięcie

5 października nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się książka Adama Mazura pt. Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku / The Decisive Moment. New Phenomena in Polish Photography Since 2000.

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy egzemplarz książki. Aby wygrać, należy odpowiedzieć na pytanie:

Wymień jednego współczesnego polskiego artystę fotografika, którego według Ciebie nie powinno zabraknąć w albumie. W kilku zdaniach uzasadnij swój wybór.

Na odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem zamieszkania czekamy pod adresem konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać Decydujący moment.

Rozstrzygnięcie:

Pani Michalina Pieczonka udzieliła najciekawszej odpowiedzi i otrzymuje album. Gratulujemy!

Poniżej publikujemy zwycięską odpowiedź:

Decydujący moment zdecydowanie nie może obejść się bez Kuby Dąbrowskiego. Kuba jak żaden inny fotograf potrafi pokazać na zdjęciach historie pozornie banalne, pozornie mało ważne, codzienność, która jest często po prostu bardzo zwyczajna i przeciętna, ot. przejeżdża pociąg, dzieciaki grają w koszykówkę, spadł śnieg lub deszcz, fotograf spotkał się z kolegą. Ten dokument w pierwszej osobie, jak sam kiedyś powiedział o swoich fotografiach, jak dla mnie wygrywa w obliczu nadmiaru i nadprodukcji obrazów, która cechuje dzisiejsze czasy. Zwykłe życie w wydaniu Kuby Dąbrowskiego interesuje mnie milion razy bardziej, niż np. przyklejony uśmiech Richardsona, któremu zwyczajnie nie wierzę.

Adam Mazur, „Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku ”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Mazur, „Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku ”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsza książka prezentująca ostatnią dekadę polskiej fotografii. Sylwetki i prace najważniejszych twórców – od fotografii artystycznej, reporterskiej, po fotografię mody. W obszernym wstępie autor porządkuje i interpretuje najciekawsze zjawiska. Decydujący moment to książka dla wszystkich, których fascynuje bogactwo współczesnej fotografii; pozycja zarówno dla kolekcjonerów, jak i dla osób dopiero poszukujących swojej drogi w tej różnorodnej i wciąż rozwijającej się dziedzinie.

  • Sylwetki 92 współczesnych polskich fotografów.
  • Ponad 500 kolorowych zdjęć.
  • Syntetyczny obraz najbardziej interesujących zjawisk w nowej polskiej fotografii.
  • Wydanie dwujęzyczne, polsko-angielskie.

Adam Mazur (ur. 1977) – krytyk, historyk sztuki, amerykanista. Pracuje jako kurator CSW Zamek Ujazdowski, gdzie przygotował m.in. wystawy: Nowi dokumentaliści, Efekt czerwonych oczu, Schizma, Świat nie przedstawiony, jest także autorem licznych wystaw organizowanych w instytucjach polskich i zagranicznych. Napisał książki: Kocham fotografię (2009) i Historie fotografii w Polsce 1839-2009 (2010).

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury

Współorganizator konkursu: Wydawnictwo Karakter

Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku, Adam Mazur
Premiera: 5 października 2012 roku
Wydawnictwo Karakter
Kraków