Wygraj egzemplarz albumu Wierność obrazów. René Magritte i fotografia – rozstrzygnięcie

Nakładem wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie ukazał się katalog do wystawy Wierność obrazów. René Magritte i fotografia. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy dwa egzemplarze albumu.

Aby wygrać katalog należy w kilku zdaniach opisać swoją przygodę z surrealizmem.

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu należy przysłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Wygraj egzemplarz albumu Wierność obrazów. René Magritte i fotografia.

Egzemplarz albumu otrzymują:

  • Maja Danilenko
  • Hanna Górecka

Serdecznie gratulujemy!

„Kokieteria”, autoportret René Magritte’a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928© Ch. Herscovici – SABAM Belgium 2012 (źródło: materiały prasowe)

„Kokieteria”, autoportret René Magritte’a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928© Ch. Herscovici – SABAM Belgium 2012 (źródło: materiały prasowe)

René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Obok malarstwa artysta uprawiał także fotografię, choć ta część jego dorobku długo pozostawała nieznana. W katalogu zostały zaprezentowane niepublikowane wcześniej w Polsce zdjęcia z lat 1928–1955 – materiał, który po raz pierwszy został upubliczniony po śmierci malarza. Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Powstałe podczas podróży i niezobowiązujących spotkań fotografie łączą w sobie dadaistyczny żart i atmosferę burleski z charakterystyczną dla płócien Magritte’a aurą i często wykorzystywanymi motywami.

Materiał ilustracyjny wzbogacony został dwoma tekstami poświęconymi artyście i surrealizmowi, autorstwa specjalistów w tych dziedzinach – Xaviera Canonne’a i Marcela van Jole (prywatnie, przyjaciela René Magritte’a).

W Galerii MCK w Krakowie na wystawie Wierność obrazów. René Magritte i fotografia pokazanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925–1955, a także wybrane filmy z lat 50. Dzieła te zostały po raz pierwszy upublicznione dopiero po śmierci malarza i wciąż jeszcze pozostają mało znane. Kilkadziesiąt zebranych na wystawie fotografii uzupełni wczesny rysunek i powstała pod koniec życia artysty litografia Trzy jabłka przedstawiająca jeden z jego ulubionych motywów.

Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Poetyckie, przepełnione nastrojową atmosferą prace, na których zwykłe z pozoru przedmioty zyskują niezwykłą aurę i intrygujący charakter zapewniły artyście nie tylko miejsce wśród klasyków XX wieku, ale również w kulturze popularnej, która na własny użytek przejęła szereg najbardziej rozpoznawalnych motywów z jego twórczości.

Magritte w podobny sposób jak malarstwo traktował również fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana. Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Magritte przedstawiał przede wszystkim żonę – zarazem muzę i jedyną modelkę – Georgette oraz przyjaciół i równocześnie współtwórców surrealizmu belgijskiego – poetów i pisarzy – Louisa Scutenaire’a, jego żonę Irène Hamoir, Paula Nougé, Marcela Lecomte’a, Marcela Marïena Camille’a Goemansa i Paula Colinet.

Wystawa została włączona w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Wystawa potrwa do 10 czerwca 2012 r.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków