Wygraj egzemplarz albumu Wierność obrazów. René Magritte i fotografia – rozstrzygnięcie

Nakładem wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie ukazał się katalog do wystawy Wierność obrazów. René Magritte i fotografia. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy dwa egzemplarze albumu.

Aby wygrać katalog należy w kilku zdaniach opisać swoją przygodę z surrealizmem.

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem telefonu należy przysłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Wygraj egzemplarz albumu Wierność obrazów. René Magritte i fotografia.

Egzemplarz albumu otrzymują:

  • Maja Danilenko
  • Hanna Górecka

Serdecznie gratulujemy!

„Kokieteria”, autoportret René Magritte’a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928© Ch. Herscovici – SABAM Belgium 2012 (źródło: materiały prasowe)

„Kokieteria”, autoportret René Magritte’a, Jardin des Plantes (fotokabina), Paryż, 1928© Ch. Herscovici – SABAM Belgium 2012 (źródło: materiały prasowe)

René Magritte to jeden z najbardziej znanych twórców z kręgu surrealizmu. Obok malarstwa artysta uprawiał także fotografię, choć ta część jego dorobku długo pozostawała nieznana. W katalogu zostały zaprezentowane niepublikowane wcześniej w Polsce zdjęcia z lat 1928–1955 – materiał, który po raz pierwszy został upubliczniony po śmierci malarza. Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Powstałe podczas podróży i niezobowiązujących spotkań fotografie łączą w sobie dadaistyczny żart i atmosferę burleski z charakterystyczną dla płócien Magritte’a aurą i często wykorzystywanymi motywami.

Materiał ilustracyjny wzbogacony został dwoma tekstami poświęconymi artyście i surrealizmowi, autorstwa specjalistów w tych dziedzinach – Xaviera Canonne’a i Marcela van Jole (prywatnie, przyjaciela René Magritte’a).

W Galerii MCK w Krakowie na wystawie Wierność obrazów. René Magritte i fotografia pokazanych zostanie kilkadziesiąt zdjęć, powstałych w latach 1925–1955, a także wybrane filmy z lat 50. Dzieła te zostały po raz pierwszy upublicznione dopiero po śmierci malarza i wciąż jeszcze pozostają mało znane. Kilkadziesiąt zebranych na wystawie fotografii uzupełni wczesny rysunek i powstała pod koniec życia artysty litografia Trzy jabłka przedstawiająca jeden z jego ulubionych motywów.

Dowcipne, niekiedy niepokojące obrazy artysty stanowiły ciągłą grę z tym, co realne i tym, co wyobrażone. Poetyckie, przepełnione nastrojową atmosferą prace, na których zwykłe z pozoru przedmioty zyskują niezwykłą aurę i intrygujący charakter zapewniły artyście nie tylko miejsce wśród klasyków XX wieku, ale również w kulturze popularnej, która na własny użytek przejęła szereg najbardziej rozpoznawalnych motywów z jego twórczości.

Magritte w podobny sposób jak malarstwo traktował również fotografię, choć ta część jego dorobku przez długi czas pozostawała nieznana. Na fotografiach element artystycznej kreacji łączy się z prywatnym, intymnym światem twórcy i jego najbliższych. Magritte przedstawiał przede wszystkim żonę – zarazem muzę i jedyną modelkę – Georgette oraz przyjaciół i równocześnie współtwórców surrealizmu belgijskiego – poetów i pisarzy – Louisa Scutenaire’a, jego żonę Irène Hamoir, Paula Nougé, Marcela Lecomte’a, Marcela Marïena Camille’a Goemansa i Paula Colinet.

Wystawa została włączona w główny program Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Wystawa potrwa do 10 czerwca 2012 r.
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR