Kliknij i wygraj bilety na operę Łaskawość Tytusa w Krakowie, na żywo z Nowego Jorku!

1 grudnia o godz. 18.45 w Kinie Kijów.Centrum w Krakowie odbędzie się transmisja opery Łaskawość Tytusa Wolfganga Amadeusza Mozarta na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy podwójne zaproszenie na operę. Jest to czwarta transmisja w tym sezonie Metropolitan w Kinie Kijow.Centrum dlatego zaproszenie otrzyma osoba, która jako czwarta prześle nam poprawną odpowiedź na pytanie:

Kiedy i gdzie odbyła się prapremiera dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta?

Odpowiedzi, wraz z imieniem i nazwiskiem należy przesłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule maila proszę wpisać: Łaskawość Tytusa.

Rozstrzygnięcie:

Zaproszenie otrzymuje pan Marek Jagorski. Gratulujemy!

„Łaskawość Tytusa” W. A. Mozarta w Metropolitan Opera (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Łaskawość Tytusa” W. A. Mozarta w Metropolitan Opera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestrę Met poprowadzi spec od muzyki baroku Harry Bicket. W tytułowej roli rzymskiego imperatora wystąpi Giuseppe Filianoti, a jako mściwa Vitellia, córka zdetronizowanego władcy – Barbara Frittoli. Jej plan zgładzenia Tytusa komplikuje się z powodu romansu, jaki ma z Sykstusem (tę partię śpiewaną w XVIII wieku przez kastrata tu śpiewa sopranistka Elīna Garanča).

Przedsięwzięcie The Metropolitan Opera: Live in HD zadebiutowało w 2006 roku pokazem Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta. The Metropolitan Opera (zwana w skrócie MET) nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Spektakl obejrzało 30 tys. widzów, zgromadzonych w 150 salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Ogromny sukces kasowy i frekwencyjny tego wydarzenia sprawił, że wkrótce przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry, także spoza nowego kontynentu. The Los Angeles Times opisał to wydarzenie jako nową jakość w sztuce.

The Metropolitan Opera w Nowym Jorku to jeden z najsławniejszych teatrów operowych świata, a na jego scenie występują największe gwiazdy opery i baletu. Od kilku sezonów, nowojorskie produkcje transmitowane są na żywo do kin w dziesiątkach miast całego świata, w tym również do kina Kijów.Centrum w Krakowie. Za sprawą tychże spektakli, widzowie mogą odkryć światowe tytuły operowe w najlepszych inscenizacjach. Ponadto technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska, a widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie, tuż obok śpiewających artystów.

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
Współorganizator konkursu: Kino Kijów.Centrum w Krakowie

The Metropolitan Opera: Live in HD – Łaskawość Tytusa
Muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart
Dyryguje: Harry Bicket
Obsada: Lucy Crowe (Servilia), Barbara Frittoli (Vitellia), Elīna Garanča (Sesto), Kate Lindsey (Annio), Giuseppe Filianoti (Tito)
1 grudnia 2012 r., godz. 18.45
Kino Kijów.Centrum
Kraków