Krzysztof Penderecki poprowadzi Wrocławską Orkiestrą Kameralną – wygraj zaproszenie! – rozstrzygnięcie

2 marca o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

Mamy dla Państwa jedną podwójną wejściówkę na koncert. Wygra trzeci czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe: Czyjej pamięci dedykowane jest Chaconne na orkiestrę smyczkową, które zostanie wykonane podczas koncertu?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Penderecki.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: wejściówkę otrzymuje Mateusz Lejczak. Gratulujemy!

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Słowo autorytet pochodzi od łacińskiego wyrazu tłumaczonego jako powaga, znaczenie. Dziś toczy się wiele dyskusji nad faktyczną potrzebą posiadania autorytetu, uważania kogoś za wzór do naśladowania. Czy rzeczywiście żyjemy w czasach, gdzie panuje pewien deficyt moralnych wzorów? Trudno ocenić. Jednak Ci, którzy takie wzorce posiadają, mając okazję spotkać swoje autorytety osobiście, czują się niezmiernie szczęśliwi. Tak było z Krzysztofem Pendereckim. Jego Chaconne na orkiestrę smyczkową jest ostatnim ogniwem Polskiego Requiem, dzieła poświęconego pamięci ważnych dla kompozytora osób lub wydarzeń. Poszczególne części zostały napisane z okazji odsłonięcia pomnika stoczniowców zamordowanych przez komunistów, uroczystości pogrzebowych prymasa Polski – kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dedykacje kolejnych odnosiły się do znaczących wydarzeń w historii naszego kraju: powstania warszawskiego, mordu na oficerach polskich w Katyniu, powstania w getcie warszawskim, kanonizowania Maksymiliana Kolbe. Każde z nich dotykało kompozytora osobiście, wiązało się z jego własnymi przeżyciami. Chaconne powstało dwadzieścia pięć lat po napisaniu pierwszej Lacrimosy. W programie koncertu znalazły się również inne dzieła Pendereckiego, jak Serenada na smyczki czy Sinfonietta nr 2; będzie można usłyszeć również melodyjną Serenadę E-dur Antonina Dvořáka. Za pulpitem dyrygenckim będzie gościć sam Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki – dyrygent
Michel Lethiec – klarnet
Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum

Program:

  • K. Penderecki – Serenada na smyczki, Sinfonietta nr 2, Chaconne in memoriam Giovanni Paolo II
  • A. Dvořák – Serenada E-dur op. 22

Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod batutą Krzysztofa Penderenckiego
2 marca 2014 r., godz. 18.00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej
Wrocław

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Filharmonia Wrocławska i Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans