Wygraj zaproszenie na Woyzeck’a w Starym Teatrze – rozstrzygnięcie

Woyzeck to ostatnia, nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramaturga Georga Büchnera (1813–1837). Losy tytułowego bohatera oparte zostały na autentycznej historii człowieka sądzonego w latach 20. XIX w. za morderstwo; więzień ów – podobnie jak bohater dramatu – był obiektem badań naukowych pseudonaukowca-kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy.

Mamy dla Państwa podwójne zaproszenie na spektakl 17 kwietnia o godz. 20.30. Wygra pierwszy czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe: W którym roku odbyła się sceniczna premiera Woyzeck’a?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Woyzeck. Zaproszenie będzie do odebrania w redakcji portalu O.pl (w Krakowie).

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: zaproszenie otrzymuje Joanna Cebo. Gratulujemy!

„Woyzeck”, reż. M. Grzegorzek, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Woyzeck”, reż. M. Grzegorzek, plakat (źródło: materiały prasowe)

Język dramatu oraz uczynienie głównym bohaterem prostego człowieka uznawane są za pierwsze zwiastuny naturalizmu w literaturze. Büchner pozostawił luźne fragmenty tekstu, jego dramat został dopracowany i opublikowany w 1879. Od momentu pierwszej scenicznej premiery, Woyzeck niemal nie schodzi z afisza teatrów na całym świecie; w Polsce od wojny był realizowany kilkadziesiąt razy, zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i offowych.

W spektaklu występują:

Woyzeck – Wiktor Loga-Skarczewski
Maria – Marta Nieradkiewicz
Kapitan – Mieczysław Grąbka
Doktor – Krzysztof Zawadzki
Tamburmajor – Krzysztof Stawowy
Małgorzata – Dorota Pomykała
Szarlatan – Bolesław Brzozowski
Andrzej – Marcin Kalisz
Obłąkany Karol – Grzegorz Grabowski
Podoficer – Rafał Jędrzejczyk

Kostiumy: Matylda Leśnikowska
Światło: Szymon Lenkowski

Mariusz Grzegorzek – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, scenograf, grafik. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej, z którą od wielu lat związany jest jako pedagog. Od 2012 pełni funkcję rektora tej uczelni. Twórczość Grzegorzka obejmująca różne dyscypliny i gatunki wymyka się klarownej kategoryzacji. Zarówno jego filmy (Rozmowa z człowiekiem z szafyKrólowa aniołówJestem Twój), jak i spektakle teatralne czy realizacje telewizyjne reprezentują bardzo indywidualny, autorski styl, mieszają konwencje i nastroje prowadząc z widzem nieustanną grę.

Woyzeck
Przekład: Sława Lisiecka
Adaptacja, reżyseria i scenografia: Mariusz Grzegorzek
Narodowy Stary Teatr  im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator:  Narodowy Stary Teatr  im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie