Wilanów w Filharmonii Śląskiej – wygraj zaproszenie na koncert – rozstrzygnięcie

1 lutego o godz. 19.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej oraz Kwartetu Wilanów z okazji jubileuszu 45-lecia kwartetu.

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy dwa podwójne zaproszenia na koncert. Zaproszenia zdobędą dwie pierwsze osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytanie:

W którym roku powstała goszcząca Kwartet Wilanów Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej?

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Wilanów w Filharmonii Śląskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu:

Zaproszenia na koncert otrzymują Joanna Musiałowska oraz Adam Szewczyk. Gratulujemy!

Warszawski Kwartet Wilanów, który działa już od 45 lat składa Filharmonii Śląskiej jubileuszową wizytę. Stołeczni goście mają w swym repertuarze utwory ponad stu kompozytorów XX i XXI wieku. Na spotkanie ze śląskimi melomanami wybrali obchodzącego w tym roku 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego Kartki z niezapisanego pamiętnika – napisany zaledwie cztery lata temu III Kwartet smyczkowy. Poprzedni Krzysztof Penderecki skomponował aż 40 lat wcześniej. Dopełnieniem programu Wilanowa w Katowicach będzie jedno z niewielu dzieł napisanych na kwartet i orkiestrę smyczkową. Utwór Edwarda Elgara miał dać szansę zaprezentowania kunsztu muzyków nowo wtedy powstałej Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Świetnie nawiązując do barokowego concerto grosso, stał się estradowym przebojem. Dobrze tę muzykę czuje twórca Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, maestro Wojciech Rajski, który w drugiej części koncertu poprowadzi filharmoników w I Symfonii Marzenia zimowe Piotra Czajkowskiego. Mamy świetną okazje przypomnienia sobie niesłusznie rzadziej wykonywanego dzieła – lirycznego i bardzo melodyjnego, niezwykle pięknie wyrażającego nastrój rosyjskiej zimy i stan ducha kompozytora.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

  • Wojciech Rajski – dyrygent

Kwartet Wilanów w składzie:

  • Tadeusz Gadzina – I skrzypce
  • Paweł Łosakiewicz – II skrzypce
  • Ryszard Duź – altówka
  • Marian Wasiółka – wiolonczela

Program:

  • Krzysztof Penderecki – III Kwartet smyczkowy
  • Edward Elgar – Introdukcja i Allegro op. 47
  • Piotr Czajkowski – I Symfonia g-moll op. 13

Jubileusz 45-lecia Kwartetu Wilanów

1 lutego, godz. 19.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice