Według Bobczyńskiego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym – rozstrzygnięcie konkursu

13 maja 2012 roku na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego grany będzie spektakl Według Bobczyńskiego w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, oparty na motywach Gogolowskiego Rewizora. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy dwa podwójne zaproszenia na spektakl. Aby wygrać bilety należy odpowiedzieć na pytanie:

W jaką postać w spektaklu Według Bobczyńskiego wciela się Krzysztof Kukliński?

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem oraz numerem telefonu należy przysłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Według Bobczyńskiego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym – zaproszenia do wygrania!

Podwójne zaproszenia otrzymują:

  • Jacek Janas
  • Katarzyna Adamczak

Gratulujemy

„Według Bobczyńskiego”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Według Bobczyńskiego”, plakat (źródło: materiały prasowe)

W niemal sterylnej, błękitnej przestrzeni, jak pod mikroskopem, można obserwować społeczność, w której karty zostały rozdane – każdy kombinuje, jak przeżyć i urwać jak największy kęs wspólnego tortu. Tytułowy Bobczyński – postać rodem z Rewizora Mikołaja Gogola – najmarniejszy z nich wszystkich, marzy o tym, by ktoś go wreszcie zauważył. I zapamiętał. Jest gotów poświęcić wszystko, stać się nawet kimś innym…

Według Bobczyńskiego – to nie jest adaptacja Gogolowskiego Rewizora. To dyskusja z tym tekstem, próba opowiedzenia dobrze znanej historii z innego punktu widzenia. Nie ma tu słynnej frazy: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie! – ale widzom grozi nieustanna huśtawka – od zapierającego dech przerażenia do głośnego śmiechu.

Według Bobczyńskiego to teatr mocny i bezkompromisowy. Chwilami budzi grozę, aby za chwilę przekłuć ją śmiechem.

Jacek Wakar, Przekrój

Wydaje się, że fabuła Gogolowskiego Rewizora jest polskiemu widzowi teatralnemu dobrze znana. Spektakl Agaty Dudy-Gracz, stworzony na podstawie jej autorskiego scenariusza opartego na kanwie tej rosyjskiej sztuki sprzed niemal 200 lat, zdaje się to komfortowe przekonanie burzyć. Nie zobaczymy w nim bowiem wyłącznie gorzko-rubasznej satyry na urzędniczy świat Rosji współczesnej Gogolowi. U Dudy-Gracz to raczej studium ludzkiej kondycji, granic jej elastyczności w ekstremalnych warunkach. To obraz człowieczego głodu samozadowolenia, jego tęsknoty za bytem doskonałym, nawet za cenę bycia przez chwilę kimś innym. To spektakl wykorzystujący zabieg teatru w teatrze; zabawa w pozory i symulację, w której symboliczna maska staje się nieodłącznym atrybutem scenicznych postaci.

Agata Duda-Gracz (1974) – reżyser, scenograf. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1998) oraz reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2002). Jako reżyser, scenograf i twórca kostiumów zrealizowała ponad 20 spektakli w teatrach dramatycznych i operowych w Zakopanem, Krakowie, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w Kaliszu, Warszawie i Łodzi – m.in. Woyzeck Büchnera, Galgenberg wg Michela de Ghelderode’a, Kaligula wg Camusa, Wybrani i Balkon wg Geneta, Romeo i Julia oraz Otello – wariacje na temat wg Shakeseare’a, Według Agafii na motywach Ożenku Gogola, Cyganeria Pucciniego, Ojciec na motywach Świętokradztwa Tauschynskiego i autorski spektakl Apokalipsa czyli skrócona historia maszerowania, a także koncert galowy 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej …rewolucyjna. W 2009 r. otrzymała krakowską nagrodę Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce – za realizacje reżyserskie i scenograficzne w teatrze oraz w 2010 r. w Łodzi dwie Złote Maski – za reżyserię i scenografię spektaklu Według Agafii.

Według Bobczyńskiego w reżyserii Agaty Dudy-Gracz
10-13 maja
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego
Rzeźnicza 12
Wrocław