Uzupełnij swoją biblioteczkę o książkę Polityczni!

W ramach cyklu Tematy Karty ukazała się książka pt.: Polityczni – zbiór relacji więźniów politycznych, którzy opowiadają o swoich pobytach w więzieniach Peerelu w latach 1982-86.

W książce znajdują się zapisy 10 osób, min.: Barbary Fabiańskiej, Jerzego Geresza, Zbigniewa Gluzy, Ewy Heynar-Skowrońskiej, Włodzimierza Kowalskiego, Krystyny Laskowicz, Andrzeja Machalskiego, Wandy Minickiej.

Trzy pierwsze osoby, które podadzą nazwiska dwóch autorów zapisów (niewymienionych powyżej), otrzymają egzemplarz książki Polityczni. Na odpowiedzi czekamy pod adresem: konkurs@o.pl

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia! Nagrody otrzymują: Arkadiusz Kleniewski, Kuba Kulasa, Marcin Ugorski.
W pierwszej edycji konkursu książki otrzymali: Hanna Piecychna, Maciej Święchowicz, Piotr Hankus.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Polityczni

Polityczni

W książce znajdują się zapisy 10 osób: Barbary Fabiańskiej, Jerzego Geresza, Zbigniewa Gluzy, Ewy Heynar-Skowrońskiej, Włodzimierza Kowalskiego, Krystyny Laskowicz, Andrzeja Machalskiego, Wandy Minickiej, Joanny Szczęsnej i Tadeusza Wypycha.

W przedstawionych relacjach dominuje nie wymiar polityczny uwięzienia (a więc poglądy polityczne, podziemie, Solidarność), ale więzienna codzienność – życie w celi, więzienne obyczaje, a zwłaszcza – zetknięcie z subkulturą więzienną – z kryminalnymi i różne warianty ułożenia sobie z nimi relacji.

Opowieści są interesującym i pozbawionym stereotypowości spojrzeniem od wewnątrz na komunistyczne więzienie. Są też szczerym zapisem indywidualnego przeżywania sytuacji ekstremalnej. Książka powstała na bazie relacji wydanych po raz pierwszy w II obiegu w 1988 roku.

(…) Gdy zobaczyłam ją wprowadzaną przez oddziałową, to kolana się pode mną ugięły – co tu robić z taką agresją? Początek był bardzo trudny. Ewa nie chciała jeść ze mną przy stole, jako z niegrypsującą. Obiady wyrzucała natychmiast do zlewu. Jadła chleb, piła herbatę. Ale nie dałam się wyrzucić od stołu. Podczas mycia przyglądała mi się, a ja tu nic, żadnego tatuażu, żadnych kropek, ciachań. Ewa miała dziesiątki głębokich i rozległych blizn na całym ciele (samookaleczenia jako dowody odwagi i samozaparcia). Obserwowała mnie, zresztą, bez przerwy. Na trzeci dzień zaczęło się: potnie mnie, pobije, skopie. Potem, że potnie siebie, powiesi się, udusi mnie w nocy i tak w kółko. (…)

W końcu sprawa rozegrała się ostatecznie. (…)

Krystyna Laskowicz, Polityczni
14 grudnia 2010 o godz. 19.15
Wrzenie Świata – księgarnia Instytutu Reportażu przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie