Wygraj zaproszenie na koncert Tria Solistów Leopoldinum – rozstrzygnięcie

Niesztampowy repertuar, doskonali artyści, intymna atmosfera spotkania z muzyką – oto cykl koncertów kameralnych organizowany przez Filharmonię Wrocławską w lubianych przez wrocławian miejscach. 20 lutego odbędzie się kolejny z wieczorów z kameralistyką, po którym odbędzie się spotkanie z artystami prowadzone przez doskonałego mówcę i popularyzatora muzyki, Lecha Dzierżanowskiego.

Mamy dla Państwa jedną podwójną wejściówkę na koncert. Wygra trzeci czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe: Czyjej pamięci dedykowany jest Kwartet smyczkowy a-moll op. 35 Antona Areńskiego, który będzie można usłyszeć podczas koncertu?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Trio Solistów Leopoldinum.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: zaproszenie otrzymuje Agnieszka Franus. Gratulujemy!

Trio Solistów Leopoldinum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trio Solistów Leopoldinum (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakie muzyczne rarytasy czekają słuchaczy podczas najbliższego spotkania z kameralistyką?

Koncert 20 lutego to dwie bardzo ciekawe pozycje: genialny późny kwintet Schuberta, jeden z nielicznych przykładów kwintetów z parą wiolonczel, a nie altówek (jak to jest u Mozarta, Beethovena czy Brahmsa) oraz kwartet Areńskiego, który jest ewenementem w literaturze kameralnej, ponieważ są w nim użyte dwie wiolonczele w miejsce pary skrzypiec. Wedle mojej wiedzy to jedyny utwór napisany na taki skład.

– Lech Dzierżanowski

Kim był Anton Areński? Nazwisko wydaje się być mało znane, a przecież kompozytor ten obracał się w towarzystwie największych muzycznych sław – Rimskiego-Korsakowa, Skriabina i Rachmaninowa. Ten pierwszy był nauczycielem Areńskiego, dwaj kolejni – jego uczniami. To już chyba wystarczająca rekomendacja. W swojej twórczości pozostawał on głównie pod wpływem Piotra Czajkowskiego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć jego Kwartet smyczkowy a-moll op. 35, napisany na dość niecodzienny skład, tj. skrzypce, altówkę i nie jedną, a dwie wiolonczele. Taki zespół, złożony z powiększonego o gości (Agatę Szymczewską i Krzysztofa Karpetę) Tria Solistów Leopoldinum (Christian Danowicz, Michał Micker, Marcin Misiak), usłyszymy również w Kwintecie smyczkowym C-dur czołowego romantyka – Franza Schuberta.

Trio Solistów Leopoldinum i goście:

  • Agata Szymczewska – skrzypce
  • Christian Danowicz – skrzypce
  • Michał Micker – altówka
  • Marcin Misiak – wiolonczela
  • Krzysztof Karpeta – wiolonczela

Program

  • A. Areński – Kwartet smyczkowy a-moll na skrzypce, altówkę i dwie wiolonczele op. 35
  • F. Schubert – Kwintet smyczkowy C-dur D 956

Koncert kameralny Tria Solistów Leopoldinum
20 lutego 2014 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Filharmonia Wrocławska i Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans