Wygraj książki Tony’ego Judta – rozstrzygnięcie

31 stycznia nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Tony’ego Judta, znawcy historii Francji i Europy Środkowej, pt. Brzemię odpowiedzialności: Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty.

Mamy dla Państwa dwa egzemplarze książki Brzemię odpowiedzialności oraz dwa egzemplarze Historii niedokończonej, książki Tony’ego Judta, która ukazała się w zeszłym roku.

Brzemię odpowiedzialności trafi do pierwszego i czwartego, a Historia niedokończona do szóstego i dziewiątego czytelnika, który prawidło na pytanie: profesorem jakiej amerykańskiej uczelni był Tony Judt?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Tony Judt.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: Brzemię odpowiedzialności otrzymują Adam Straż i Paweł Swat, a Historię niedokończoną – Grażyna Jarząbek i Ewelina Grzanka.

Tony Judt „Brzemię odpowiedzialności” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Tony Judt „Brzemię odpowiedzialności” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Léon Blum był przywódcą Francuskiej Partii Socjalistycznej w okresie międzywojennym. Dwukrotnie, w latach 1936 i 1938, był też premierem rządu sformowanego przez Front Ludowy i najbardziej znaczącym politycznym przeciwnikiem rządu w Vichy – za co uwięziono go, wytoczono mu proces i deportowano. Raymond Aron w latach 20. ubiegłego wieku przyćmiewał intelektem innych absolwentów Ecole Normale Supérieure (wśród nich Jeana-Paula Sartre’a) i był najbardziej obiecującym młodym francuskim filozofem swego pokolenia. Albert Camus, mimo swego skromnego kolonialnego pochodzenia i prowincjonalnej edukacji, w powojennej Francji wybił się z niebytu na pozycję gwiazdy politycznej, powszechnie rozpoznawany jako partner, kolega i rywal intelektualny Sartre’a i Simone de Beauvoir.

Oto trzej bohaterowie Brzemienia odpowiedzialności Tony’ego Judta. Opowiadając ich skomplikowane historie, znakomity amerykański historyk pokazuje, jak intelektualiści powinni uczestniczyć w życiu publicznym: bez oglądania się na polityczną modę i bez zaślepienia ideologią.

Tony Judt (1948–2010) – wybitny znawca historii Francji i Europy Środkowej, eseista. Regularnie publikował m.in. na łamach The New Republic i New York Review of Books. Autor licznych książek, w tym syntezy najnowszej historii Europy pt. Powojnie (2005), wyborów tekstów Zapomniany wiek dwudziesty (2008) i Pensjonat pamięci (2010) oraz manifestu Źle ma się kraj (2010). Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się jego kontrowersyjna książka Historia niedokończona. Francuscy intelektualiści 1944–1956 (2012).

Tony Judt Brzemię odpowiedzialności: Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty
Tłumaczenie: Michał Filipczuk
Premiera: 31 stycznia 2014 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Krytyka Polityczna