Testament Barucha Milcha – rozstrzygnięcie konkursu!

12 kwietnia 2012 roku nakładem Ośrodku Karta ukazał się Testament Barucha Milcha, w którym autor opisuje losy polskich żydów w czasie trwania okupacji wojennej. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy dwa egzemplarze książki.

Aby wygrać egzemplarz Testamentu należy poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

Jak nazywa się seria wydawnicza, w ramach której wydana została książka Barucha Milcha?

Odpowiedź wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem kontaktowym należy przesłać na adres: konkurs@o.pl.

Egzemplarz książki Testament Barucha Milcha otrzymują:

  • Pani Kamila Popiel
  • Pani Justyna Majewska

Gratulujemy!

„Testament” Barucha Milcha, okładka (źródło: materiały prasowe)

„Testament” Barucha Milcha, okładka (źródło: materiały prasowe)

Testament Barucha Milcha to wstrząsające świadectwo spisane przez żydowskiego lekarza, który od lipca 1943 do marca 1944 ukrywał się na strychu polskiego domu w Tłustem na Ukrainie. Książka ukazuje obraz nie tylko okrucieństwa najeźdźców, skomplikowanych stosunków panujących pomiędzy Polską, Ukraińską i żydowską ludnością miasteczek Podola, ale też przedwojennych losów pokolenia młodych polskich Żydów.

Książka powstała na podstawie 1600-stronicowego manuskryptu znajdującego się w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Baruch Milch urodził się w Podhajcach w 1907 roku w rzemieślniczej ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Po ukończeniu gimnazjum wyjechał na studia medyczne do Pragi. Praktykę lekarską podjął w roku 1936 we Lwowie. W początku 1939 roku osiadł w swojej rodzinnej miejscowości, ożenił się, otworzył aptekę. Po 17 września znalazł się pod okupacją sowiecką. Na rozkaz nowej władzy w 1940 roku podjął pracę w szpitalu w Tłustem, pozostawiając rodzinę w Podhajcach. W czasie okupacji niemieckiej, w 1943 roku, stracił niemal wszystkich bliskich, w tym żonę i syna. Do wyzwolenia ukrywał się na strychu domu polskiego gospodarza w Tłustem. Latem 1945 znalazł się w Opolu, skąd po roku, z nową już rodziną, przedostał się do Niemiec. W roku 1948 wyemigrował do Izraela, gdzie mieszkał aż do śmierci w kwietniu 1989.

Wznowiona edycja serii Żydzi polscy. Klasyka źródłowej literatury żydowskiej XX wieku, bezpośrednie świadectwa życia Żydów na ziemiach polskich – w większości opowiadające o doświadczeniu Holokaustu. W serii znajdą się nie tylko teksty Żydów związanych z Polską, ale i osób, które trafiły tu wyłącznie na pewien czas – przeważnie decyzją niemieckich oprawców. Ich losy splotły się bowiem nierozerwalnie z historią polskiej społeczności żydowskiej.

Testament, Baruch Milch
Wydawca: Ośrodek KARTA
Narbutta 29
Warszawa