Szwecja czyta, Polska czyta – wygraj książkę! – rozstrzygnięcie

Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce? Z wypowiedziami m.in. pisarzy, wydawców, bibliotekarzy i urzędników państwowych ze Szwecji i Polski dotyczącymi tych tematów można zapoznać się w publikacji Szwecja czyta, Polska czyta, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Mamy dla Państwa 3 egzemplarze książki. Wygrają dziewiąta, osiemnasta i dwudziesta siódma osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: W którym roku w Szwecji została wprowadzona opłata biblioteczna?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: Polska czyta.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Jacek Malowaniec, Agnieszka Jaklik i Anna Aderek. Gratulujemy!

„Szwecja czyta, Polska czyta” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Szwecja czyta, Polska czyta” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toczy się na ten temat burzliwa debata, która zatacza coraz szersze kręgi. Poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest nam obojętny.

W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi. Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących? I dlaczego opłaca się tworzyć biblioteki dla dzieci w przedziale wiekowym 10–13, a w promocję czytelnictwa angażować trenerów sportu?

Na te pytania bardzo ciekawie odpowiadają szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów, porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Szwecja czyta, Polska czyta,
pod red. Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej
Premiera: 10 września 2015 roku
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Wydawnictwo Krytyki Politycznej