Koncert oratoryjny w Filharmonii Krakowskiej – wygraj bilety!

6 i 7 listopada odbędą się pierwsze koncerty, jakie w charakterze nowego dyrektora artystycznego Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Charles Olivieri-Munroe.

Mamy dla państwa dwa podwójne zaproszenia na koncert 7 listopada o godz. 18.00. Wygrają czwarta i ósma osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: Jak brzmi nazwa zagranicznej orkiestry, której Pierwszym Dyrygentem od 2011 roku jest Charles Olivieri-Munroe?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: Symfonia alepjska.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: bilety otrzymują Maria Walicka oraz Renata Sekuła. Gratulujemy!

Koncerty oratoryjne w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Koncerty oratoryjne w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – plakat (źródło: materiały prasowe)

Olivieri-Munroe wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii zaprezentuje trzy wyśmienite dzieła. Wieczory otworzy Credo estońskiego kompozytora Arvo Pärta (ur. 1935), którego 80. urodziny obchodzimy w tym roku. Muzyka tego twórcy wpisuje się w nurt „nowej duchowości”, nazywany także „minimalizmem sakralnym”. Credo na fortepian, chór i orkiestrę ukończone zostało w 1968 roku; ze względu na religijny tekst i przesłanie wartości chrześcijańskich zakazane było w Związku Sowieckim, do którego należała Estonia.

Pierwszą część koncertów zamknie Te Deum Antonína Dvořáka, uroczysta kantata na sopran, bas, chór i orkiestrę, skomponowana z okazji 400-lecia odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Prawykonanie utworu odbyło się w Carnegie Hall w Nowym Jorku w roku 1892 pod dyrekcją samego kompozytora. Jak podają źródła – Dvořák prowadził wówczas chór składający się aż z trzystu śpiewaków. W krakowskim wykonaniu udział wezmą także znakomici soliści – Magdalena Barylak (sopran) i Hubert Zapiór (baryton).

Prawdziwym punktem kulminacyjnym będzie natomiast Symfonia alpejska Richarda Straussa – monumentalny poemat symfoniczny w 22 fragmentach, na orkiestrę składającą się wg partytury aż ze 125 instrumentów. Kompozytor – rasowy kolorysta i mistrz muzycznej dramaturgii – zapisał w dziele przebieg 11-godzinnej górskiej wspinaczki, odmalowując piękno Alp przy użyciu maszyny imitującej wycie wiatru (9 Windmaschine).

Koncert oratoryjny
7 listopada 2015 roku, godz. 18.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego
Kraków

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Filharmonia Krakowska