Chopin kontra Szopen – wygraj zaproszenie! – rozstrzygnięty

23 października 2010 roku na Scenie Kameralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie odbyła się premiera przedstawienia Chopin kontra Szopen w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Dwie pierwsze osoby, które napiszą do nas na adres: konkurs@o.pl, otrzymają podwójne zaproszenie na spektakl 10 listopada godz. 19.15 lub 12 listopada godz. 19.15 (termin do wyboru).

Podwójne zaproszenia otrzymują:

Krzysztof Jadownik
Krystian Malec

"Chopin kontra Szopen", reż. Mikołaj Grabowski

"Chopin kontra Szopen", reż. Mikołaj Grabowski

Przedstawienie Chopin kontra Szopen niewiele ma wspólnego z okolicznościową wieczornicą z okazji 200. rocznicy urodzin Naszego Wielkiego Kompozytora, który – jak wiemy – w swoich utworach ukrył armaty wśród kwiatów. Chociaż akademia na cześć stanowi niewątpliwie jedno ze źródeł inspiracji, a scenariusz spektaklu jest typowym dla akademii kolażem, bowiem wszystkie teksty, które padają ze sceny, pochodzą z niezmiernie bogatej literatury na temat Chopina.

Nie chodzi także o to, by na siłę odbrązowić postać artysty, dzięki któremu wszak ludu polskiego łzy porozrzucane po polach w diademie ludzkości się zebrały (Cyprian Kamil Norwid). Jakkolwiek obrazoburczo by to zabrzmiało, postać Chopina potraktowana została jako pretekst, jako rodzaj soczewki, ogniskującej naszą polską skłonność do żywienia się sztucznie wykreowanymi pięknymi fikcjami, do szukania duchowych protez. Przywołane w spektaklu mniej lub bardziej znane fakty (i liczne zmyślenia) z biografii artysty więcej bowiem mówią o nas, Polakach, o naszych traumach, osobistych i narodowych niespełnieniach i wynikającej stąd nieodpartej potrzebie mitologizowania rzeczywistości.

Punktem wyjścia scenariusza są wydarzenia i relacje na ich temat, epizody i fakty, które przez lata obrosły legendą, pojawiając się w kolejnych, coraz to bardziej fantastycznych wersjach. Enigmatyczny, niemożliwy do uchwycenia i przez to zwyczajnie kłopotliwy Monsieur Chopin musi skonfrontować się ze swojskim Szopenem z narodowego panteonu. Przytłoczony sławą i narodowymi obowiązkami, prześwietlony na wskroś, urabiany przez kolejnych wyznawców na ich modłę i wykorzystywany przez kolejne pokolenia do najrozmaitszych celów, wywołuje skrajne, momentami wręcz chorobliwe emocje. Ale taki jego los, skoro Wielkim Kompozytorem był.

(tekst: Agnieszka Fryz-Więcek)