Rozdajemy Nie to / Nie tamto Sorena Gaugera!

Nakładem wydawnictwa Ha!art ukazała się książka Nie to / Nie tamto, której autorem jest Soren Gauger, kanadyjski tłumacz literatury polskiej na język angielski. Książka miała swoją premierę na początku października podczas Festiwalu Ha!wangarda.

Mamy dla Państwa 2 egzemplarze książki. Wygra dziesiąty i dwudziesty czytelnik, który poda tytuły dwóch zbiorów opowiadań Sorena Gaugera opublikowanych po angielsku.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondecyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Soren Gauger.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane od użytkowników, którzy uprzednio polubią profil O.pl na Facebooku.
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Joanna Nowak-Malowaniec i Katarzyna Barnaś. Gratulujemy!

Soren Gauger – „Nie to/Nie tamto”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Soren Gauger – „Nie to/Nie tamto”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Pierwsze opowiadania z książki Nie to / Nie tamto to świat wystylizowany na idealną rzeczywistość z anglosaskich wyobrażeń – włosy zaczesane w tył, łagodne uśmiechy, strzelnice w parkach na wolnym powietrzu, sobotnie spacery przy waniliowych lodach i niezbyt sentymentalnie świecącym słońcu oraz skrzące się od klejnotów ucho alcistki w miejskiej operze, w której tenor pozwala sobie wyszeptać pikantny żarcik. W podobnym klimacie zaczynają się niektóre piosenki Nicka Cave’a. I, podobnie jak u Cave’a, świat ten, w pewnym momencie zaczyna się trząść. Pojawiają się błędy w tym zmanierowanym systemie z pretensjami do ideału. Szumy i trzaski. Pojedyncze, lekkie niekonsekwencje przywodzące bohaterów do coraz dziwniejszych i zaskakujących zachowań. Trzęsą i wykoślawiają się lustra, wykoślawiając samą rzeczywistość; na gładkiej skórze pojawiają się chropawe narośle – i okazuje się naraz, jak łatwo za sprawą tych drobnych wyłomów, tych skaz starej, dobrej rzeczywistości osunąć się bohaterom w stare, dobre piekło, które – co nie aż tak znów bardzo zaskakujące – znajduje się całkiem płytko pod tą dość sympatyczną i miłą w dotyku skórą. Świat w gaugerowskiej, staroświeckiej stylówie jest w kawałkach od samego początku, a pozorny ład to nic innego, jak rozpaczliwa próba poskładania ich w jaką-taką całość. Gauger jednak idzie przez to piekło z wdziękiem. Podobnie jak bohaterowie, udaje, że nie do końca je zauważa. Piekło wyłazi na karty powieści jakby mimochodem – tak o książce Sorena Gaugera napisał Ziemowit Szczerek.

Historia przedzierzga się w kryminał z elementami horroru i psychologicznego thrillera oraz z wątkami zatrącającymi o quasi-ludową fantastykę. Są zamknięte drzwi do ciemnej piwnicy i zabite szczelnie okna. Jedno i drugie w końcu uda się otworzyć – a potem, kiedy trzeba, na powrót zamknąć. Trup, podobnie jak wybujałe pędy pokrzyw ścinane przez bohatera, ściele się gęsto, by na koniec wypłynąć na wierzch. Mniam – w taki sposób o książce Nie to/Nie tamto napisała Magda Heydel.

Moja książka jest czarną komedią, ale absolutnie poważną – tak o swojej książce Nie to / Nie tamto wypowiedział się Soren Gauger.

Soren Gauger – jeden z najwybitniejszych tłumaczy literatury polskiej na język angielski (znakomicie komentowane przekłady Jasieńskiego, Ficowskiego, Jagielskiego); pisarz, eseista. Kanadyjczyk mieszkający od piętnastu lat w Polsce, w Krakowie. Studiował w Simon Fraser University w Vancouver w Kanadzie i na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Publikował w pismach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Opublikował dwa zbiory opowiadań po angielsku, dobrze przyjęte przez międzynarodową krytykę. Od kilku lat pisze także po polsku, opowiadania publikował m.in. w Ricie Baum i Ha!arcie. Powieść Nie to/Nie tamto jest jego debiutem w języku polskim.

Soren Gauger
Nie to / Nie tamto
Wydawnictwo Ha!art

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Wydawnictwo Ha!art

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR