Wygraj wejściówkę na pokaz Sceny zbrodni, reż. Joshua Oppenheimer – rozstrzygnięcie

Od 28 lutego na ekranach kin będzie można oglądać Scenę zbrodni Joshuy Oppenheimera – zwycięzcę Nagrody Publiczności na Berlinale i Planete+ Doc Film Festival 2013.

Mamy dla Państwa 2 podwójne wejściówki na pokaz filmu 3 marca o godz. 19.00 w warszawskim Kinie Luna. Wygrają pierwsi dwaj czytelnicy, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe: Jaki tytuł nosił debiutancki film Joshuy Oppenheimera z 1997 roku?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Scena zbrodni.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: wejściówki otrzymują Justyna Sosnowska i Karol Wojda. Gratulujemy!

„Scena zbrodni”, reż. Joshua Oppenheimer (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Scena zbrodni”, reż. Joshua Oppenheimer (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w Indonezji, który miał miejsce w 1965 roku, reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Te niewiarygodne zbrodnie pozostały bez kary. Dziś sprawcy są uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację.

Członkowie brygad śmierci z dumą opowiadają o swojej walce i demonstrują efektywne metody mordowania. Przed puczem byli tzw. konikami i nielegalnie sprzedawali pod kinami bilety na oblegane amerykańskie filmy. Uważają się zawolnych ludzi, bo tak tłumaczą sobie słowo gangsterzy. W swojej wyzwoleńczejdziałalności wzorowali się – jak twierdzą – na najlepszych amerykańskich filmach. W rzeczywistości ich działalność to po prostu połączenie szmalcownika z mordercą. Jeśli podejrzany nie mógł się wykupić – był natychmiast mordowany.

Chudy Anwar Congo i gruby Herman Koto są zaszczyceni, gdy reżyser proponuje im filmowe odtworzenie dokonywanych zbrodni. Z wigorem załatwiają aktorów, dekorację, kostiumy i dyskutują o możliwych scenariuszach rekonstrukcji. Uznają siebie za filmowe gwiazdy, które pokażą światu prawdziwych indonezyjskich wolnych obywateli. Praca przy filmie obiera jednak nieoczekiwany kierunek. Bohaterowie zaczynają zastanawiać się nad tym, co zrobili. Tylko niektórzy z nich odczuwają jednak skruchę. Rekonstrukcja makabrycznych zdarzeń z przeszłości okazuje się w efekcie dla morderców bardziej realna niż ich prawdziwe czyny. Być może z tego powodu Werner Herzog uznał ten film za najbardziej surrealistyczny i przerażający dokumentalny obraz ostatniej dekady.

Scena zbrodni
Reżyseria: Joshua Oppenheimer
Dystrybucja: Against Gravity
W kinach od 28 lutego 2014 r.

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Against Gravity oraz  Planete+ Doc Film Festival