Rower, łyżka jabłko w Kinie Pod Baranami – rozstrzygnięcie konkursu

25 marca 2012 roku o godz. 21.00 w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu Rower, łyżka, jabłko w reżyserii Carlesa Bosha. Film zaprezentowany zostanie w ramach 12. Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy dwa podwójne zaproszenia na film

Aby wygrać zaproszenie wystarczy podać podać tytuły dwóch innych filmów z sekcji tematycznej Współczesne kino katalońskie, które prezentowane będą w trakcie Tygodnia w Kinie Pod Baranami.

Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem należy przesłać na  adres konkurs@o.pl.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU:

Podwójne zaproszenie na pokaz filmu Rower, łyżka, jabłko otrzymują:

 • Anna Kapusta
 • Magdalena Zań

Gratulujemy!

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami (źródło: materiały prasowe organizatora)

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Perełką krakowskiego programu Tygodnia jest Czarny chleb Agustí Villarongi – objawienie 2011 roku, film, który przebojem wdarł się na hiszpańskie ekrany zdobywając jednocześnie 9 nagród Goya, w tym te najważniejsze (dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera), jest także tegorocznym hiszpańskim kandydatem do Oscara. Villaronga stworzył w Czarnym chlebie porywającą opowieść w historycznym kostiumie powojennej Hiszpanii o tym, że w świecie dorosłych nic nie jest czarno-białe, a żeby przeżyć, trzeba czasem wyprzeć się samego siebie.

Kolejną ważną pozycją jest zdobywca nagrody Goya za Najlepszy Scenariusz Adaptowany, a zarazem najlepsza hiszpańska animacja zeszłego roku. Dyskretne uroki starości Ignacio Ferrerasa to oparta na wielokrotnie nagradzanym, kultowym hiszpańskim komiksie Paco Roca, ciepła historia Emilia i Miguela, dwóch rezydentów domu opieki, którzy nie godzą się na to, by przez ostatnie lata życia traktowano ich przedmiotowo.

Uwadze nie powinien umknąć również kolejny tryumfator hiszpańskich Oscarów, tym razem w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny – Rower, łyżka, jabłko, w którym wybitny hiszpański dokumentalista Carles Bosch, nominowany do Oskara za film Balceros, podejmuje niepopularny w mediach problem chorych na Alzheimera.

W trakcie Tygodnia zobaczymy także filmy ukazujące magię literatury iberoamerykańskiej na wielkim ekranie (Nie ma kto pisać do pułkownika, Pantaleon i wizytantki), współczesne kino katalońskie (Catalunya über alles!) oraz nowe kino hiszpańskie (Blog, Finisterrae, Morente, Pięć metrów kwadratowych, S jak seks, Tu i teraz, Wszystkie piosenki są o mnie).

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Krakowie zakończy pokaz najnowszego filmu Alexa de la Iglesii Życie to jest to, prezentowanego na tegorocznym Berlinale w sekcji Berlinale Special. To kolejna zwariowana komedia mistrza czarnego humoru i zjadliwej ironii, który tym razem rozprawia się z medialnym cyrkiem i pragnieniem sławy, nie zostawiając suchej nitki na nikim: pazernych dziennikarzach, nieznających granic PR managerach i żądnej sensacji gawiedzi.

Wybranym pokazom towarzyszyć będą rozmowy ze specjalnymi gośćmi festiwalu w ramach cyklu spotkań Cineforum, eksplorujące tematykę poruszaną w prezentowanych w trakcie Tygodnia filmach.

Z okazji Tygodnia Kina Hiszpańskiego Kino Pod Baranami przygotowało również specjalny pokaz w ramach swojego stałego cyklu dla najmłodszych widzów – Baranki w Hiszpanii.

Program przeglądu:

sobota, 24 marca

 • godz. 19.00 Dyskretne uroki starościArrugas, reż. Ignacio Ferreras, Hiszpania 2011, 89’
 • godz. 21.00 MorenteMorente, reż. Emilio Ruiz Barrachina, Hiszpania 2011, 90’
 • Cine Forum: spotkanie z Tanią Camacho i Amelią Huszcza, tancerkami i instruktorkami Por Fiesta Club

niedziela, 25 marca

 • godz. 11.00 Baranki w Hiszpanii – specjalne wydanie cyklicznych poranków filmowych dla dzieci
 • godz. 19.00 Tu i teraz │ Planes para mańana, reż. Juana Macias, Hiszpania 2010, 90’
 •  godz. 21.00 Rower, łyżka, jabłko │ Bicicleta, cuchara, manzana, reż. Carles Bosch, Hiszpania 2010, 96’
 • Cine Forum: spotkanie z Michałem Gwiżdzem, psychologiem z Małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Dotkniętym Chorobą Alzheimera

poniedziałek, 26 marca

 • godz. 19.00 FinisterraeFinisterrae, reż. Sergio Caballero, Hiszpania 2010, 80’
 • godz. 21.00 S jak  seksLos anos desnudos, reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2008, 103’

wtorek, 27 marca

 • godz. 19.00 BlogBlog, reż. Elena Trapè, Hiszpania 2010, 88’
 • godz. 21.00 Czarny chlebPan negro, reż. Augustí Villaronga, Hiszpania 2010, 108’

środa, 28 marca

 • godz. 19.00 Catalunya über alles! Catalunya über alles!, reż. Ramón Terméns, Hiszpania 2011, 100´
 • Cine Forum: spotkanie z Xavierem Farré, poetą, tłumaczem, literaturoznawcą, lektorem Instytutu Ramona Llulla na Uniwersytecie Jagiellońskim
 • godz. 21.00 Wszystkie piosenki są o mnieTodas las canciones hablan de mi, reż. Jonas Trueba, Hiszpania 2010, 107’

czwartek, 29 marca

 • godz. 19.00 Pięć metrów kwadratowych Cinco metros cuadrados, reż. Max Lemcke, Hiszpania 2011, 90’
 • godz. 21.00 Nie ma kto pisać do pułkownikaEl coronel no tiene quien le escriba, reż. Arturo Ripstein, Meksyk 1999, 118’

piątek, 30 marca

 • godz. 19.00 Życie to jest toLa chispa de la vida, reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2011, 98’
 • godz.  21.00 Pantaleon i wizytantkiPantaleon y las visitadoras, reż. Francisco J. Lombardi, Peru 2000, 137’

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego
Od 24 do 30 marca
Kino Pod Baranami w Krakowie