Wygraj bilety na Przystanek rumuńskiego kina!

Rumuński Instytut Kultury wraz z Kinem Iluzjon w Warszawie zapraszają na najnowsze rumuńskie filmy, których pokazy odbędą się w ramach programu Przystanek rumuńskiego kina. W ramach programu będą wyświetlane rumuńskie hity ostatnich dwóch lat: Wszyscy w naszej rodzinie, reż. Radu Jude; Za wzgórzami, reż. Cristian Mungiu; Dobre chęci, reż. Adrian Sitaru; Ślimaki i ludzie, reż. Tudor Giurgiu; Love building, reż. Iulia Rugină; Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian oraz Pozycja dziecka, reż. Călin Peter Netzer – prapremiera zdobywcy tegorocznego Złotego Niedźwiedzia w Berlinale. Gościem specjalnym programu będzie Janusz Wróblewski, krytyk filmowy.

Mamy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia na seanse „Ślimaki i ludzie” (6 grudnia) i „Droga na drugą stronę” (8 grudnia). Wygra 2 i 5 czytelnik, który wymieni tytuł oraz reżysera filmu, który jako pierwszy w historii reprezentant Rumunii został uhonorowany Palme d’Or – Złotą Palmą w Cannes. 

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz wybranym seansem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Przystanek.

Rozstrzygnięcie: zaproszenia otrzymują Michał Kowalski (8 grudnia) i Magda Lewandowska (6 grudnia). Gratulujemy!

Przystanek Rumuńskiego Kina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przystanek Rumuńskiego Kina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ślimaki i ludzie, reż. Tudor Giurgiu. Jest 1992 rok, w rumuńskim miasteczku Muscel bankrutuje państwowa fabryka samochodów terenowych ARO. Fabrykę chcą kupić Francuzi i uruchomić w niej firmę puszkującą ślimaki, zatrzymując zaledwie trzystu pracowników. Lider zakładowego związku zawodowego, George, rozpaczliwie poszukuje pomysłu na ocalenie fabryki. Ma problemy z żoną i kochanką – sekretarką prezesa, która zakochuje się w jednym z francuskich inwestorów. Wpada na szalony pomysł… namawia tysiąc mężczyzn pracujących w fabryce, by oddali swoje nasienie do nowo otwartego banku spermy w Bukareszcie. Zdobyta w ten sposób kwota może pozwolić na wykupienie fabryki.

Tudor Giurgiu urodził się w rumuńskim mieście Kluż-Napoka, w 1972 roku. W 1994 roku ukończył Akademię Teatralno-Filmową w Bukareszcie. W latach 2005-2007 był prezesem państwowej telewizji rumuńskiej (TVR). Zajmował się także reżyserią klipów wideo oraz filmów dokumentalnych. Tudor Giurgiu jest właścicielem niezależnej wytwórni filmowej Librafilm oraz pomysłodawcą i dyrektorem MFF Transylwania.

Droga na drugą stronę, reż. Anca Damian. Pełnometrażowy częściowo animowany film dokumentalny o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy i pozwala mu się umrzeć w areszcie, przed oczami społeczeństwa. Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w Polsce w 2007 r.

Anca Damian – reżyserka, scenarzystka, operator, producent, wykładowca w szkole filmowej z Rumunii. Urodziła się w 1962 roku. Zrealizowała kilka nagradzanych filmów dokumentalnych. Była autorką zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. W 2008 roku nakręciła swój pierwszy film fabularny Întâlniri încrucişate, który prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Pusan, Chicago i Goeteborgu. Jej film z 2011 roku, będący koprodukcją rumuńsko-polską, Droga na drugą stronę otrzymał wiele nagród m.in. Wyróżnienie Jury i Wyróżnienie Jury Ekumenicznego na 27 WFF. Bardzo niespokojne lato to jej najnowszy film fabularny.

Przystanek rumuńskiego kina
3-8 grudnia 2013 r.
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a
Warszawa

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator konkursu: Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.