Wygraj wejściówkę na Potlacz i egzemplarze bajki Sławomira Shutego! – rozstrzygnięcie

Do 6 września w Bunkrze Sztuki w Krakowie potrwa wystawa w ramach projektu zatytułowanego Potlacz. To projekt filozoficzno-performatywny z udziałem dzieci i młodzieży, do którego materiałem wyjściowym jest bajka Sławomira Shutego Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy.

Mamy dla Państwa 10 biletów na wystawę oraz 5 książeczek Kopciuszek idzie na wojnę, czyli historia kołem się toczy. Wygra pierwszych 10 osób (a książeczki otrzyma dodatkowo pierwszych 5 osób), które odpowiedzą na pytanie: Dlaczego to właśnie Ty powinieneś dostać wejściówkę na Potlacz?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Potlacz.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie maile przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na Facebooku! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: bilety otrzymują Rafał Ślęczka, Piotr Leśniak, Radosław Pientka, Marcin Musiałowski, Katarzyna Solecka, a bilety oraz książeczki Agata Pucała, Joanna Musiałowska, Dominik Plebanek, Michał Wysokiński, Agnieszka Wysokińska. Gratulujemy!

Haida (w języku Indian) – rzeźbiona łyżka z pięcioma zwierzęcymi głowami, Brooklyn Museum, dar Elizabeth Achelis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Haida (w języku Indian) – rzeźbiona łyżka z pięcioma zwierzęcymi głowami, Brooklyn Museum, dar Elizabeth Achelis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterka bajki Sławomira Shutego odmawia przyjęcia darów i uczestnictwa w bajce na dotychczasowych zasadach. Podwójną odmową doprowadza nie tylko do zawieszenia bajkowej rzeczywistości (gdyż w świecie bajek dochodzi do strajku), lecz przede wszystkim do przemyślenia mechanizmów konstruujących dziecięcą wyobraźnię. Zastanówmy się, czym w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm byłaby dziś odwrócona ekonomia darów?

Tytułowy rytuał to inspiracja do poszukiwania przez dzieci alternatywnych systemów społecznych. Widzimy go nie tylko w kategoriach kulturowych, antropologicznych czy ekonomicznych, lecz także w jego wymiarze wizualnym – wszak rytualny potlacz był ceremonią niebywale widowiskową. Scenerią projektu Potlacz będzie wystawa w formie monumentalnej instalacji – mobilnego placu zabaw – złożonej z elementów które zostaną rozbudowywane przez uczestników. Potraktujemy ją jako swoisty model zachowań społecznych, prowokując tym samym pytania o to, na ile najmłodsi odtwarzają wzorce przejęte ze świata dorosłych, a na ile są w stanie zaproponować własne rozwiązania. Temu przekonaniu towarzyszy wiara, że dzieci są zdolne do artykułowania własnych potrzeb, które często różnią się od tych oczekiwanych od nich przez dorosłych, a także przekonanie, że to właśnie one o świecie powiedzieć nam mogą o wiele więcej, niż my sami dostrzegamy.

W finale projektu Potlacz zbudowana przez uczestników instalacja stanie się scenografią spektaklu przygotowanego przez dzieci wspólnie z Igą Gańczarczyk.

Potlacz
Od 5 lipca do 6 września 2015 roku
Kuratorka: Anna Bargiel
Premiera spektaklu: 29 sierpnia 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
Kraków