Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland – wygraj katalog – rozstrzygnięcie

15 listopada w Muzeum Kinematografii w Łodzi zostanie otwarta wystawa Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland. Wystawie towarzyszy publikacja o tym samym tytule wydana w wersji polsko-angielskiej.

Przygotowaliśmy dla Państwa 5 egzemplarzy katalogu. Wygra 5, 10, 15, 20 i 25 czytelnik, który odpowie na pytanie:

Muzeum Kinematografii w Łodzi promuje polską X Muzę prezentując swoje wystawy w kraju i za granicą. Wymień tytuły dwóch innych objazdowych wystaw zorganizowanych przez Muzeum Kinematografii, poświęconych wybitnym polskim twórcom filmowym.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem zamieszkania prosimy przesyłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule maila należy wpisać: Twarze Agnieszki Holland.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Egzemplarz katalogu otrzymują:

Grażyna  Wolska, Artur  Łodziewski, Małgorzata Sobańska, Maciej Pęksa, Agnieszka Samoląg.

Gratulujemy!

„Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” – plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polska. Europa. Świat – twarze Agnieszki Holland” – plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Holland jest jedną z najwybitniejszych postaci współczesnego kina, słynną reżyserką filmową, autorką wielu interesujących scenariuszy do filmów własnych oraz do obrazów Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Sławę i popularność w polskim i światowym kinie przyniosły jej tytuły: Aktorzy prowincjonalni, Gorączka, Gorzkie żniwa, Europa, Europa, Olivier, Olivier, Tajemniczy ogród, Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona, Trzeci cud, W ciemności. Dała się też zapamiętać jako aktorka – zagrała m.in. rolę więźniarki Witkowskiej w Przesłuchaniu (1982) Ryszarda Bugajskiego.

Na prezentowaną w łódzkim muzeum wystawę składają się przede wszystkim pochodzące z archiwum Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od Andrzeja Wajdy, Filmoteki Narodowej, HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopanu, Apple Film Productions, Best Film. Pomogły także instytucje filmowe z zagranicy – DIF we Frankfurcie, BFI w Londynie, FAMU w Pradze, CCC Film i Deutsche Kinemathek w Berlinie. Prezentowanych jest ponad 300 zdjęć, z czego część to absolutne unikaty, nigdy dotychczas nie publikowane, które pochodzą z archiwum prywatnego artystki. Są to m. in. zdjęcia Agnieszki Holland z czasów dzieciństwa i młodości oraz studiów w Pradze. Dodatkową ciekawostką jest sposób narracji i oprowadzania po wystawie. Dzięki wykorzystaniu wypowiedzi Agnieszki Holland, pochodzących z różnych materiałów i wywiadów, które dotyczą pracy na planie, kontaktów z ekipą i często bardzo zabawnych anegdot, zwiedzający ma wrażenie, że to sama artystka opowiada o poszczególnych filmach i swojej twórczości.

Ekspozycja ma charakter multimedialny. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. materiały  z planów filmowych oraz dokument w reż. Wiesława Dąbrowskiego pt. Agnieszka Holland, w którym na temat reżyserki wypowiadają się m.in. Leonardo di Caprio, Diane Kruger, Ed Harris, Christopher Lambert.

Wystawa została po raz pierwszy pokazana została w Pradze w marcu br, w Polsce miała swoją premierę we wrześniu podczas festiwalu w Gdyni, później gościła w Reykjaviku. Jeszcze w tym roku odwiedzi Budapeszt, a następną stolicą, w której zostanie zaprezentowana – będzie Bratysława.

Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi.

Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorami wystawy są Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza, opracowanie plastyczne wykonał Sławomir Bit. Za realizację wystawy odpowiada Muzeum Kinematografii w Łodzi. Współorganizatorem prezentacji w Polsce jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni.

Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland
Od 15 listopada 2013 roku
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator konkursu: Muzeum Kinematografii w Łodzi