Legenda kina. Pola Negri – odpowiedz na pytanie i wygraj album – rozstrzygnięcie

Od 6 czerwca 2012 roku w Galerii im. Michała Elwiro Andriollego w Nałęczowie można oglądać wystawę Pola Negri. Legenda Kina. Ekspozycji towarzyszy film dokumentalny Mariusza Kotowskiego Pola Negri. Zycie jest snem w kinie. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Z tej okazji dla czytelników O.pl mamy do rozdania trzy egzemplarze Legenda kina. Pola Negri. Aby otrzymać album należy poprawie odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

Jakie było prawdziwe imię i nazwisko aktorki?

Na odpowiedzi czekamy pod adresem: konkurs@o.pl

Dziękujemy za wszystkie poprawne odpowiedzi. Oczywiście prawdziwe imię i nazwisko aktorki to Barbara Apolonia Chałupiec. Nagrody otrzymują:

  • Dagna Janas
  • Wojciech Szyputa
  • Karolina Wawrzynowicz

Gratulujemy!!!

Legenda Kina. Pola Negri - okładka albumu (źródło: materiały prasowe Muzeum Kinematografii)

Legenda Kina. Pola Negri - okładka albumu (źródło: materiały prasowe Muzeum Kinematografii)

Jest to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Organizatorzy chcą przybliżyć sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych. Dzięki zagranicznym partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA m.in.: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount Pictures Muzeum otrzymało archiwalia, które po raz pierwszy mogą obejrzeć miłośnicy kina.

Pola Negri to największa gwiazda pochodzenia polskiego, która podbiła Hollywood. Tam zrobiła oszałamiającą karierę i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w fabryce snów. Aktorka zagrała w 63 filmach, w Polsce tylko w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri.

Wystawa składa się z 50 plansz na których przedstawione jest życie i twórczosć Poli Negri. Przewodnikiem po wystawie są teksty Pani Wiesławy Czapińskiej – wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi aktorki zawarte w Pamiętniku gwiazdy (wydanym po polsku w 1976 roku przez Spółdzielnię Wydawniczą Czytelnik).

Wystawa Pola Negri. Legenda kina ma charakter objazdowy. Została przygotowana w wersji polskiej, angielskiej i niemieckiej. Towarzyszy jej projekcja filmu dokumentalnego o Poli Negri w reżyserii Mariusza Kotowskiego Life is a dream in cinema. Film został nakręcony w USA w 2005 roku, czas trwania 89 minut.

Wystawa była już prezentowana w Düsseldorfie, Wilnie, Bratysławie, Odessie, Norymberdze, Sttutgarcie. Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza