Weź udział w konkursie i wygraj egzemplarz książki Pokusa miejsca – rozstrzygnięcie

Jedna z najważniejszych książek poświęconych tematyce miast ukazuje się po raz pierwszy w przekładzie na język polski. Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast wybitnego krytyka architektury Josepha Rykwerta trafiła do księgarń 22 października.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy 2 egzemplarze książki.

Aby wygrać, wystarczy wymienić dwie inne, najciekawsze Państwa zdaniem nowości na polskim rynku wydawniczym, podejmujące temat architektury. 

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem zamieszkania, czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Pokusa miejsca.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: egzemplarze książki otrzymują: Maciej Pęczek i Anna Stefańska. Gratulujemy!

Joseph Rykwert „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast” (źródło: materiały prasowe)

Joseph Rykwert „Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast” (źródło: materiały prasowe)

Autor uhonorowany we wrześniu Złotym Medalem Królewskim, czyli najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Royal Institute of British Architects, przedstawia czytelnikom błyskotliwą diagnozę współczesnego kształtu architektonicznego miast, w których zapomina się o potrzebach mieszkańców.

Różnica między chirurgiem i architektem jest taka, że chirurdzy grzebią swoje błędy, a architekci je stawiają – mówił w jednym z wywiadów profesor Rykwert.

Słynący z ogromnej erudycji i wyrazistych opinii krytyk architektury zaprasza czytelników w podróż przez dzieje największych metropolii.

Autor zabiera czytelnika w historyczną wyprawę – od starogreckich polis przez XIX-wieczne miasta industrialne, jak Londyn, aż do współczesnych multikulturowych metropolii, jak jego ukochany Nowy Jork. Zasady popularnych gier – planszowego Monopolu i komputerowego Sim-city służą Rykwertowi do wyjaśnienia reguł, które współcześnie rządzą sposobami kształtowania miast. Wygrywa bogatszy i sprytniejszy. Efektem tej rozgrywki są niefunkcjonalne i źle zaprojektowane przestrzenie. Profesor Rykwert przypomina, że ośrodki miejskie są żywymi organizmami, współtworzonymi przez mieszkańców, turystów czy osoby poszukujące jedynie możliwości zarobku. Plastyczna struktura przestrzeni miejskiej jest dla Rykwerta scenografią ich codziennej aktywności. Autor pokazuje też, jak nieprzewidywalne, tragiczne wydarzenia zmieniają przestrzeń miasta na zawsze, czego jednym z najlepszych przykładów jest Nowy Jork po ataku terrorystycznym i zniszczeniu wież WTC.

Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast wydana została po angielsku po raz pierwszy w 2000 roku pod tytułem The Seduction of Place.

Wokół premiery książki , 25 października (piątek) o godz. 18.00, organizowane jest spotkanie z autorem:
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Z prof. Josephem Rykwertem rozmawia Łukasz Galusek

Od 10 października książka dostępna jest w przedsprzedaży w księgarni internetowej Międzynarodowego Centrum Kultury.

Joseph Rykwert Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast
Premiera: 22 października 2013 roku

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator konkursu: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie