Podwójne zaproszenia do kina ARS w Krakowie na film “Śmietnisko”

22 października 2010 roku odbyła się polska premiera filmu Śmietnisko w reż. Lucy Walker. Dokument powstawał przez ponad trzy lata. Film jest zapisem podróży słynnego artysty Vika Muniza, który opuszcza swój dom na Brooklynie, aby wyruszyć do ojczystej Brazylii na największe na świecie wysypisko śmieci, mieszczące sie na peryferiach Rio de Janeiro.

Dla pierwszych pięciu osób, które prawidłowo odpowiedzą na konkursowe pytanie mamy do rozdania podwójne zaproszenia na seans w krakowskim kinie ARS (czwartek 28 października, godz. 18.00).

Pytanie konkursowe brzmi: Jak nazywa się wysypisko śmieci pod Rio de Janeiro, na którym pracują bohaterowie filmu?

Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do środy (27 października) pod adresem: konkurs@o.pl

Zaproszenia otrzymują:

Janusz Jarguła
Michalina Pieczonka
Krystian Malec
Beata Turek

Na miejscu artysta fotografuje eklektyczną grupę catadores, jak nazywa się samozwańczych zbieraczy materiałów nadających się do ponownego przetworzenia. Pierwotnym założeniem Munitza było odmalowanie zdjęć catadores za pomocą śmieci. Jednak podczas współpracy z tymi inspirującymi postaciami, gdy na podstawie zrobionych im zdjęć na nowo tworzyli ze śmieci własne podobizny, okazało się, że catadores z godnością lecz jednocześnie rozpaczliwie, próbują też na nowo wyobrazić sobie własne życie.

Lucy Walker (reżyserka filmów Devil’s Playground oraz Slepy los) z ogromnym wyczuciem towarzyszy całemu procesowi, przedstawiając na końcu wzruszający dowód możliwości zmiany poprzez sztukę oraz okazując alchemie ludzkiej duszy. Walker stosuje techniki z filmów fabularnych do produkcji dokumentów. Podążając za niezapomnianymi postaciami, śledzi ich proces przemian nienaoliwiający dostęp do ich wewnętrznych, zamkniętych światów. Poza WASTE LAND Lucy Walker jest reżyserką drugiego pełnometrażowego dokumentu, którego premiera odbyła się na festiwalu Sundance 2010: COUNTDOWN TO ZERO. Film jest przerażającym głosem w sprawie obecnego zagrożenia terroryzmem nuklearnym i rozprzestrzenianiem broni jądrowej.

Poprzedni film Walker BLINDSIGHT został po raz pierwszy pokazany w Toronto i otrzymał nagrody publiczności na festiwalach w Berlinie – Nagrodę Publiczności Panorama, w Gandawie, AFI oraz Palm Spring, a także nominacje w kategorii najlepszy film dokumentalny na Grierson Awards w 2007 roku oraz British Independent Film Awards. BLINDSIGHT śledzi emocjonalną podróż sześciu niewidomych tybetańskich nastolatków, którzy wspinają się na północne zbocze Mount Everest. We wspinaczce towarzyszy im ich bohater, niewidomy amerykański alpinista Erik Weihenmeyer oraz ich nauczycielka, Sabriye Tenberken, która jest założycielką jedynej szkoły dla niewidomych w Tybecie – Braille bez Granic (Braille Without Borders).

W swoim pierwszym długometrażowym dokumencie DEVIL’S PLAYGROUND Walker zajmuje się tematem walki Amiszów, w czasie ich okresu eksperymentowania (rumspringa). Po premierze na festiwalu w Sundance w 2002 roku zdobył nagrody w Karlovych Varach oraz na festiwalu Sarasota, jak również trzy nominacje do nagrody Emmy w kategorii najlepszy film dokumentalny, najlepszy reżyser i najlepszy montaż oraz nominacje do Independent Spirit Award za najlepszy film dokumentalny.

W dorobku Walker znajduje się również film z serii dla dzieci Nickelodeon Blue’s Clues, za który została dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy w kategorii Wybitna reżyseria serialu dla dzieci oraz kilka nagradzanych filmów krótkometrażowych. Walker wychowała się w Londynie, w szkole średniej zaczęła reżyserować sztuki teatralne i kontynuowała to zajęcie na studiach licencjackich, gdzie za swoje sztuki otrzymała prestiżowe nagrody Oxford University Dramatic Society. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów pierwszego stopnia, otrzymała tytuł magistra literatury Oxford University i przyznano jej stypendium Fulbrighta na podyplomowy kurs filmowy na New York University, który ukończyła zdobywając tytuł magistra sztuk pięknych. W czasie pobytu w Nowym Jorku dorabiała jako muzyk i DJ poznając przy tym Mobiego, który zrobił muzykę do WASTE LAND.

Śmietnisko
Reżyseria Lucy Walker
Współreżyserowany przez João Jardim i Karen Harley
Czas trwania filmu: 98 min.
Jezyk: angielski, portugalski, polskie napisy
Wielka Brytania, Brazylia 2010