Wygraj książkę Dziennik Fajwela. Getto i czas zagłady! – rozstrzygnięcie

Philippe Smolarski w książce Uciec od przeznaczenia – Dziennik Fajwela. Getto i czas zagłady odkrywa dla czytelnika postać Fajwela, bohatera niepokornego, potrafiącego zawsze i wszędzie skutecznie walczyć o swoje życie i interesy, przed II wojną światową gangstera, przemytnika broni oraz narkotyków i prawdziwego „króla” żydowskiego półświatka przedwojennej Warszawy.

Mamy dla państwa 3 egzemplarze książki. Wygrają trzeci, szósty i dziewiąty czytelnik, którzy wskażą poprawną odpowiedź na pytanie:

Jak duża część mieszkańców Warszawy w 1939 roku była narodowości Żydowskiej?
a. do 10%
b. od 10 do 20%,
c. powyżej 30%

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy wpisać: Fajwel.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Barbara Kiryjczuk, Joanna Nowak-Malowaniec i Krystyna Zduńczyk. Gratulujemy!

Philippe Smolarski, „Uciec od przeznaczenia – Dziennik Fajwela. Getto i czas zagłady” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Philippe Smolarski, „Uciec od przeznaczenia – Dziennik Fajwela. Getto i czas zagłady” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wojna zastaje głównego bohatera powieści w Chinach. Aby ratować rodziców i brata, odbywa niesamowitą podróż z Chin do warszawskiego getta. Do Polski dociera niestety zbyt późno. Spotyka tu jednak i ratuje Marię, austriacką Żydówkę, jak się okazało, największą miłość jego życia. Ich wspólna ucieczka – prawie przez całą okupowaną Europę lat 1941–42 – przed ścigającą ich policją III Rzeszy jest pełna dramatycznych i dynamicznych zwrotów akcji. W tym historycznym thrillerze bohaterami są na równi postaci historyczne oraz stworzone przez autora, dlatego jest to książka zarówno dla wielbicieli sensacji, jak i dla miłośników historii.

Książka została wydana latem 2014 roku we Francji i w Anglii, a w marcu 2015 roku w Niemczech.

Philippe Smolarski – francuski historyk i archeolog, ekspert od sztuki azjatyckiej. Był dyrektorem Europejskiego Instytutu Studiów Chińskich w Brukseli i organizatorem wielu wystaw poświęconych sztuce chińskiej. Urodził się w Strasburgu, na stałe mieszka i pracuje w Brukseli. Przez wiele lat mieszkał także w Chinach i Rosji. Troje z jego przodków pochodzi z Polski – urodzili się w Łodzi, Warszawie i Zaklikowie. Smolarski kilkadziesiąt razy odwiedzał Polskę, poczynając od pierwszych studenckich pobytów w czasach stanu wojennego. Ma w Polsce wielu przyjaciół i znajomych. Jest wielbicielem dobrej literatury i filmu. Gra w szachy i kolekcjonuje antyki. Odpoczywa, uprawiając trekking, narciarstwo i podróże.

Wydawnictwo Grupa M-D-M i Instytut Reportażu zapraszają 21 października o godz. 19.00 do Faktycznego Domu Kultury w Warszawie na wieczór z autorem. Spotkanie rozpocznie się od występu artystów Teatru Żydowskiego, którzy zaprezentują piosenki przedwojennej „żydowskiej Warszawy”, których na pewno słuchał Fajwel, główny bohater książki. Po spotkaniu z autorem, które poprowadzi redaktor Jan Ordyński, organizatorzy zapraszają na lampkę wina i nielimitowane czasem rozmowy z Pilippem Smolarskim. Zainteresowani będą mogli także nabyć książkę oraz uzyskać autograf i dedykację autora. Podczas spotkania zorganizowana zostanie loteria wizytówkowa. Nagrodą będą egzemplarze publikacji ze specjalną dedykacją.

Philippe Smolarski, Uciec od przeznaczenia – Dziennik Fajwela. Getto i czas zagłady
Wydanie: 2015, Grupa M-D-M
Spotkanie z autorem: 21 października 2015 roku, godz. 19.00
Faktyczny Dom Kultury w Warszawie

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Grupa M-D-M