Niedokończone dzieło Mahlera i kompozytor z krainy tysiąca jezior podczas koncertu symfonicznego 9 maja – wygraj zaproszenie!

9 maja w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka

Mamy dla Państwa jedną podwójną wejściówkę na koncert. Wygra pierwszy czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe: Z jakiego kraju pochodził Jean Sibelius?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Mahler.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: podwójną wejściówkę otrzymuje Anna Kochman. Gratulujemy!

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orkiestra symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystko jakby sprzysięgło się przeciwko Mahlerowi tworzącemu X Symfonię. Jego małżeństwo przeżywało kryzys, żona wdała się w romans, a stan zdrowia kompozytora się pogarszał. Mahler nie ukończył Dziesiątej, jak się okazało, ostatniej swojej symfonii. Naszkicował wszystkie pięć części utworu, ale zdołał opracować orkiestrację jedynie Adagia, które usłyszymy w wykonaniu wrocławskich symfoników pod batutą znakomitego Jacka Kaspszyka. Utwór ten zostanie zadedykowany pamięci tragicznie zmarłego Włodzimierza Szomańskiego, wybitnego muzyka, założyciela i lidera zespołu Spirituals Singers Band. Śmierć artysty jest dla wszystkich wrocławian ogromną stratą.

Choć wielu kompozytorów i muzykologów starało się dokończyć X Symfonię na podstawie notatek Mahlera, wydaje się, że już samo Adagio jest zamkniętym, niezwykle dramatycznym dziełem. Oddaje poczucie schyłku i odchodzenia – uczucia, które musiały towarzyszyć Mahlerowi, gdy pracował nad tym utworem.

Koncert skrzypcowy d-moll cieszy się dużą popularnością mimo mrocznego, zimnego charakteru, który wydaje się pasować do kompozytora – Jeana Sibeliusa. Jednak żona kompozytora wspominała pracę nad utworem jako żarliwą i pełną pasji: Jean cały płonął, […]. Czuł się dosłownie oszołomiony ogromną ilością tematów muzycznych, które przychodziły mu do głowy. Nie spał nocami, grał niewiarygodnie pięknie i nie mógł oderwać się od tych zachwycających melodii. A wszystkie one żyły pełnią życia i dawały możliwość różnorodnych przetworzeń.

Sibelius zawarł w Koncercie skrzypcowym wszelkie sztuczki techniczne znane w jego czasach, dając pole do popisu wirtuozom instrumentu. Imponującymi umiejętnościami, ale i niezwykłym wyczuciem muzyki, wykaże się w partiach solowych Henning Kraggerud, znany polskiej publiczności z festiwalu Wratislavia Cantans.

Program

  • J. Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
  • J. Brahms – Wariacje B-dur na temat Haydna op. 56a
  • G. Mahler – Adagio z X Symfonii

Jacek Kaspszyk – dyrygent
Henning Kraggerud – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

Koncert Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka
9 maja 2014 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Filharmonii Wrocławskiej

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Filharmonia Wrocławska i Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans