Odpowiedz na pytanie i wygraj książkę Wiktora Pielewina T – rozstrzygnięcie konkursu

8 lutego 2012 roku nakładem wydawnictwa W.A.B., z serii Don Kichot i Sancho Pansa ukazała się książka Wiktora Pielewina T. Przekładu z języka rosyjskiego dokonała Ewa Rojewska-Olejarczuk.

Dla czytelników O.pl mamy 3 egzemplarze książki. Aby je zdobyć wystarczy napisać do nas na adres konkurs@o.pl i poprawnie odpowiedzieć na pytanie konkursowe oraz podać imię, nazwisko i adres.

Kim z wykształcenia jest Wiktor Pielewin?

Egzemplarz T Wiktora Pielewina Otrzymują:

  • Dawid Faron
  • Kamila Tabor
  • Eliza Kubiak

Gratulujemy!

Wiktor Pielewin, „T”, okładka książki (źródło: materiał prasowy)

Wiktor Pielewin, „T”, okładka książki (źródło: materiał prasowy)

Rosja, początek XX wieku. Pustelnia Optyńska – tajemniczy monaster, opisany przez Dostojewskiego w Braciach Karamazow. Cel pielgrzymek, a może mistyczna granica, po której przekroczeniu osiąga się pełnię poznania?

Hrabia T. wyrusza w podróż. Chce dotrzeć do Pustelni Optyńskiej, choć nie ma pojęcia, gdzie się ona znajduje i czym właściwie jest. Po drodze spotyka Ariela, diabolicznego demiurga. Ariel twierdzi, że wraz z grupą ghostwriterów stworzył T. i otaczający go świat, w którym rządzą panujące na rynku wydawniczym mody. Jakby tego było mało, za hrabią podążają przedstawiciele niebezpiecznej sekty, chcący złożyć go w ofierze swojemu bóstwu, oraz agenci policji, którzy również nie mają zbyt przyjacielskich zamiarów. Hrabia T. odkrywa, że jest tylko bohaterem literackim, a jego pierwowzorem był Lew Tołstoj. Podróż prowadzi go ku poznaniu prawdy o samym sobie i świecie. Tylko czy dzięki tej wiedzy T. pokona przeciwników i zbliży się do Pustelni?

Pielewin zaprasza czytelnika do gry – z literaturą, filozofią, religią. I jak zwykle szarga wszystkie świętości i ze wszystkich kpi – nabija się z idei Tołstoja i Dostojewskiego, nie zostawia suchej nitki na współczesnych wydawcach, których interesuje tylko zysk, ośmiesza patos i wzniosłe tony.

Wiktor Pielewin (ur. 1962) stał się sławny dzięki rosyjskiej Nagrodzie Bookera za tom prozy Sinij fonar (Niebieska latarnia, 1991). Jest autorem książek: Mały palec Buddy (1996; W.A.B. 2003), Życie owadów (1997; W.A.B. 2004), Generation P (1999; W.A.B. 2002), Święta księga wilkołaka (2004; W.A.B. 2006), Hełm grozy (2005; wyd. pol. 2006), Empire V (2006; W.A.B. 2008) oraz opowiadań wydanych w zbiorach Omon Ra i inne opowieści (W.A.B. 2007) i Kryształowy świat (W.A.B. 2008). W swoim kraju Pielewin jest tyleż popularny, co kontrowersyjny; w 2002 roku rosyjska organizacja młodzieżowa popierająca Władimira Putina ogłosiła listę pisarzy i książek słusznych i niesłusznych – nazwisko Pielewina otwiera tę drugą.

Premiera: 8 lutego
Wydawnictwo W.A.B., seria Don Kichot i Sancho Pansa
Warszawa