Odpowiedz na pytanie i wygraj Siedem dni w świecie sztuki – rozstrzygnięcie

Nakładem wydawnictwa Propaganda ukazała się książka Sarah Thornton Siedem dni w świecie sztuki. Dla czytelników, którzy prawidłowo odpowiedzą na pytanie, mamy nagrody w postaci książki Siedem dni w świecie sztuki?

Pytanie konkursowe:

Prosimy podać autora i tytuł pracy, która znajduje się na okładce publikacji?

Na prawidłowe odpowiedzi czekamy pod adresem konkurs@o.pl 

Oczywiście na okładce zostało zamieszczone zdjęcie pracy Maurizio Cattelana, Untitled, 2007. Nagrody otrzymują:

  • Ewelina Pers
  • Wojciech Falecki

Gratulujemy!

Okładka książki Sarah Thornton, „Siedem dni w świecie sztuki” (źródło: materiał prasowy)

Okładka książki Sarah Thornton, „Siedem dni w świecie sztuki” (źródło: materiał prasowy)

Siedem dni w świecie sztuki to wydany w dwunastu krajach bestseller wciągający czytelnika w hermetyczne środowisko artystów, marszandów, kuratorów i kolekcjonerów dzieł sztuki. Sarah Thornton na podstawie setek wywiadów i spotkań z najważniejszymi przedstawicielami niezwykle ceniącej sobie dyskrecję branży artystycznej, stworzyła pionierski reportaż pozwalający każdemu z nas zajrzeć za kulisy działalności wielkich światowych muzeów, galerii sprzedających prace za miliony dolarów oraz do wnętrz pracowni ekscentrycznych twórców.

Napisana niezwykle przystępnym i bogatym językiem książka, stanowi dobrą lekturę nie tylko dla ludzi zaznajomionych ze sztuką współczesną, ale też dla laików, którzy dzięki niej mogą wkroczyć w świat, gdzie czekają na nich jedynie przyjemne, przełamujące stereotypy doznania. Złożona z siedmiu rozdziałów, z których każdy przedstawia inną część świata sztuki, książka rozpoczyna się dynamiczną relacją z aukcji sztuki współczesnej w Nowym Jorku, by następnie przenieść nas do zimnej sali wykładowej Akademii Sztuk Pięknych tylko po to, aby w następnym rozdziale zabrać na najważniejsze targi sztuki na świecie do Bazylei.

W kolejnych rozdziałach wraz z autorką można przyjrzeć się rozdaniu nagród Turnera w słynnym londyńskim muzeum Tate, odwiedzić redakcję prestiżowego magazynu Art Forum, złożyć wizytę w japońskich pracowniach znanego ze współpracy z Kanye Westem artysty Takahashiego Murakamiego, aby ostatecznie znaleźć się w Wenecji nad brzegiem basenu w hotelu Cipriani – luksusowej przystani w czasie biennale sztuki dla największych postaci artystycznego świata.

Sarah Thornton to kanadyjskiego pochodzenia brytyjska historyczka sztuki i socjolożka. Jest stałym korespondentem The Economist, publikuje też w Art Forum oraz Sueddeutsche Zeitung. Jako wykładowca uniwersytecki od 2002 prowadzi badania nad socjologicznymi aspektami życia artystycznego, których efektem jest wydane w 2008 roku Siedem dni w świecie sztuki.

Wydawnictwo Propaganda