Noc żywych Żydów w Teatrze Dramatycznym – wygraj zaproszenia! – rozstrzygnięcie

Noc żywych Żydów Marka Kality to spektakl powstały na podstawie powieści Igora Ostachowicza o takim samym tytule, nominowanej do Literackiej Nagrody Nike 2013. 20 i 21 lutego Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza na pokazy sztuki o godz. 19.00.

Mamy dla Państwa po trzy podwójne zaproszenia na każdy dzień. Wygrają ósma, dziewiętnasta, dwudziesta piąta, dwudziesta siódma, trzydziesta i trzydziesta czwarta osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: Jak brzmi tytuł ostatnio wydanej książki Igora Ostachowicza?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz wybranym terminem spektaklu czekamy pod adresem konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy podać: Noc żywych Żydów.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: bilety na spektakl otrzymują Sylwia Tetelewska, Konrad Czajkowski, Sylwia Kalinowska, Teresa Niedziałek, Adam Serowaniec i Lidia Ujazdowska. Gratulujemy!

„Noc żywych Żydów", Teatr Dramatyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

„Noc żywych Żydów", Teatr Dramatyczny w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Wyobraźcie sobie, że w piwnicach waszego bloku przebudzili się martwi Żydzi z getta i postanowili zemścić się na świecie, który o nich zapomniał. Co byście powiedzieli, gdyby do waszych drzwi zapukali zmarły Żyd – kapitan polskiego wojska – ze swoją równie nieświeżą córką i zażądali włączenia współczesnej muzyki? Jak byście zareagowali, gdyby odwiedzili Was goście bez rąk, nóg lub z przestrzelonymi twarzami? A gdyby okazało się, ze trzeba ich bronić przed rodzimymi narodowcami? W takiej sytuacji postawiony zostaje bohater Nocy żywych Żydów.

Bezimienny, nie angażuje się, woli stać z boku, bardziej skupia się na zarabianiu pieniędzy i konsumowaniu życia. Mam wrażenie, że coraz więcej ludzi dystansuje się od jakiejkolwiek społeczności czy wspólnoty, nie chce utożsamiać się z kimś innym, poza samym sobą. Nasz antybohater w tę tajemniczą NOC będzie musiał się jednak opowiedzieć po czyjejś stronie – podkreśla Marek Kalita.

Noc żywych trupów to przecież klasyka kinowego horroru – jak można tak efekciarskim gestem bawić się z historią, w której kilkaset tysięcy istnień ludzkich za sprawą kaprysu Adolfa Hitlera poszło do pieców? A jednak Igorowi Ostachowiczowi, balansującemu na bardzo cienkiej linie, udało się poruszyć kwestie fundamentalne, zadać pozornie bardzo głupie pytanie o nasze człowieczeństwo – na gruzach warszawskiego getta i w pogoni za dobrami, których tak bardzo pragniemy – pisał Paweł Dunin Wąsowicz.

Więcej informacji o spektaklu

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Teatr Dramatyczny w Warszawie