Niepoprawni według dramatu Słowackiego – wygraj bilety na spektakl! – rozstrzygnięcie

„Przecież ta komedia to jest cud, jakiego nie miała i nie ma Europa. Przecież ta sztuka to jest fenomen oryginalności…” – tak w pierwszej połowie XX wieku zachwycał się Fantazym Tadeusz Boy-Żeleński. Literaturoznawcy i teatrolodzy XXI wieku odkrywają w dziele Juliusza Słowackiego coraz więcej niezwykłości, piękna i mądrości. Spektakl oparty na tym dramacie w reżyserii Macieja Englerta, zatytułowany Niepoprawni, można oglądać na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie.

Mamy dla Państwa po dwa podwójne zaproszenia na pokazy sztuki 5, 6 i 7 lutego o godz. 19.00. Wygrają szósta, dwunasta, osiemnasta, dwudziesta szósta i trzydziesta pierwsza i trzydziesta trzecia osoba, które poprawnie podadzą drugą część tytułu dramatu Juliusza Słowackiego: Fantazy, czyli…

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz wybranym terminem spektaklu czekamy pod adresem konkurs@o.pl. Jako tytuł prosimy podać: Niepoprawni.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: bilety otrzymują Jarosław Roliński, Magda Górka, Aneta Jankowska, Piotr Gruszka, Karol Paszke i Ewa Bujak. Gratulujemy!

„Fantazy”, fot. Magda Hueckel, Teatr Współczesny w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

„Fantazy”, fot. Magda Hueckel, Teatr Współczesny w Warszawie (źródło: materiały prasowe)

Do siedziby hrabiostwa Respektów, gdzieś na Podolu, na kresach byłej Rzeczypospolitej (jest rok 1841) zjeżdżają goście. Żeby ratować podupadły majątek, hrabia Respekt stara się dobrze wydać córkę za mąż. Akcja sztuki toczy się właśnie wokół zaplanowanego mariażu. Ale oprócz oczekiwanego przyszłego zięcia, bogatego hrabiego Fantazego, przyjeżdżają też goście nieoczekiwani: z mroźnego Sybiru rosyjski major z zesłańcem Janem – niezapomnianym ukochanym hrabianki – a ze słonecznego Rzymu porzucona duchowa kochanka Fantazego, hrabina Idalia i… skutecznie zakłócają misternie ułożone plany. Wszystko teraz miesza się jak w tyglu: miłość, zazdrość, poświęcenie, duma, honor, poniżenie, blichtr wielkopański z prostotą, przyziemność z duchowością, groźba nędzy z mnożącymi się milionami. Komedia ściera się z tragedią, patos z groteską.

Jest Fantazy arcydziełem jako najznakomitszy wyraz romantycznej ironii, w postawie i stylu, jest arcydziełem jako dramat dla teatru i ze względu na wpisane weń wartości duchowe, „co serca i myśli ludzkie niezależne od epoki ukazują”.

Alina Kowalczykowa

Minęły lata, zmieniły się czasy, granice, obyczaje, we wrzącym polskim tyglu najmniej zmienili się ludzie – wciąż jak dawniej bywają „niepoprawni”.

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Teatr Współczesny w Warszawie