Nieme kino w twojej biblioteczce – rozstrzygnięty

Nakładem wydawnictwa Universitas ukazała się książka pod redakcją Tadeusza Lubelskiego Kino nieme. Historia kina. Tom 1. Kino nieme to pierwszy tom przygotowywanej w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego czterotomowej Historii kina pod redakcją Tadeusza Lubelskiego, Iwony Sowińskiej i Rafała Syski.

Pierwsza osoba, która prawidłowo odpowie na dwa poniższe pytania, otrzyma egzemplarz książki Kino Nieme:

  1. W którym roku oraz jaki tytuł nosił pierwszy film kinematograficzny, który nakręcił Louis Lumiere?
  2. W którym roku i gdzie odbyła się pierwsza płatna projekcja kinematografu?

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: konkurs@o.pl Obok odpowiedzi prosimy podać swoje imię i nazwisko oraz adres na jaki należy przesłać nagrodę. Zwycięzcę powiadomimy e-mailem.

Konkurs został rozstrzygnięty. Nagroda powędruje do Michała Kołakowskiego z Warszawy. Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi!

kino-nieme-2010-02

"Kino nieme. Historia kina. Tom I", red. Tadeusz Lubelski

W zamierzeniu redaktorów ma to być książka wykorzystująca nowe źródła, uwzględniająca przyjęte dziś kryteria ocen i aktualne opracowania naukowe, która w formie kompetentnej narracji będzie uczyć rozumienia dziejów kina, a zarazem stanowić bazę lekturową dla dalszych studiów. Autorami poszczególnych rozdziałów są czołowi polscy specjaliści (także spoza Krakowa), zajmujący się na co dzień opisywanymi przez siebie okresami, gatunkami i szkołami narodowymi. W ciągu najbliższego pięciolecia ukażą się trzy kolejne tomy, poświęcone kinu klasycznemu, kinu epoki nowofalowej i kinu współczesnemu. Mamy nadzieję, że – zaspokoiwszy pilną potrzebę podręcznika, którego od dawna brakuje – książka stanie się też ciekawą lekturą dla szerszego grona miłośników filmu.

Kino nieme. Historia kina. Tom 1
Red.: Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska, Rafał Syska
Rok wydania: 2009
ISBN: 97883-242-0967-5
Liczba stron: 964
Format: B5
Okładka: twarda z obwolutą