Musi zostać rysa – przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna – rozstrzygnięcie

W pierwszą rocznicę śmierci Janusza Morgensterna Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało publikację pt. Musi zostać rysa – przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna. Dla czytelników O.pl mamy trzy egzemplarze książki. Aby otrzymać publikację wystarczy napisać:

Który film w reżyserii Janusza Morgensterna i dlaczego wywarł na Pani/Panu największe wrażenie?

Odpowiedź wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem należy przesłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule maila proszę wpisać Janusz Morgenstern.

Rozstrzygnięcie konkursu:

Najciekawsze odpowiedzi przysłali:

  • Zofia Szyputa z Sulechowa
  • Jarzy Wawrzynowicz z Grójca Wielkiego
  • Anna Kapusta z Przysuchy

Zwycięzcom przewodnika po twórczości Janusza Morgensterna serdecznie gratulujemy!

Musi zostać rysa – przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Musi zostać rysa – przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

6 września przypada rocznica śmierci Janusza Morgensterna. W tym roku pierwsza, kolejne lata będą wyznaczały następne, a potem następne, niczym korale kolejno nizane na sznur. Po twórcy pozostają jego dzieła, nagrody, dziesiątki lub setki zdjęć i werków z różnych planów filmowych. Jednak pozostaje coś jeszcze, co jest może bardziej istotne: pamięć o nim tych, którzy z nim pracowali, przyjaźnili się, współtworzyli wraz z nim świat, który ich otaczał.

I między innymi dlatego, Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało w pierwszą rocznicę jego śmierci obszerną publikację pt. Musi zostać rysa – przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna. Publikacja zawiera zbiór esejów omawiających twórczość reżysera a także bardzo liczne wspomnienia o nim aktorów, współpracowników i przyjaciół. Całość dopełniona została atrakcyjnym materiałem ilustracyjnym, na który składają się fotosy i werki z planów filmowych, zdjęcia, portrety i karykatury reżysera, plakaty do jego filmów. Książka, oprócz filmografii, zawiera także obszerną bibliografię publikacji o nim i jego filmach, jego wypowiedzi, wybór recenzji. Ta część została zilustrowana podobiznami otrzymanych przez niego międzynarodowych i krajowych nagród filmowych.

Wspomnieniami podzielili się: Sylwester Chęciński, Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Jan Englert, Andrzej Haliński, Jerzy Iwaszkiewicz, Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Michał Komar, Andrzej Kotkowski, Władysław Kowalski, Jan Laskowski, Ryszard Lenczewski, Janusz Majewski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Leokadia Migielska, Stanisław Mikulski, Leopold Rene Nowak, Daniel Olbrychski, Jerzy Rutowicz, Stanisław Śliskowski, Kurt Weber, Ewa Wiśniewska, Grażyna Torbicka i Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Musi zostać rysa. Przewodnik po twórczości Janusza Morgensterna. Publikacja zbiorowa.

Wydawca: Muzeum Kinematografii w Łodzi, 2012
Wydawnictwo zrealizowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi. Głównym partnerem jest Filmoteka Narodowa.
Zespół redakcyjny: Ewa M. Bladowska, Andrzej B. Czulda, Łukasz Grygiel, Mieczysław Kuźmicki
Opracowanie graficzne i projekt okładki: Sławomir Bit
Eseje o jego filmach i serialach napisali: Joanna Chludzińska, Michał Dondzik, Mikołaj Góralik, Jarosław Grzechowiak, Iwona Kurz, Zygmunt Machwitz, Anna Michalska.