Mózg Kennedy’ego – wygraj książkę mistrza szwedzkiego kryminału – rozstrzygnięcie

20 marca nakładem Wydawnictwa W.A.B ukaże się książka Mózg Kennedy’ego autorstwa mistrza szwedzkiego kryminału Henninga Mankella. Na czytelników czeka zagadkowa śmierć, prywatne śledztwo i międzynarodowy zbrodniczy spisek.

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy 3 egzemplarze książki. Aby wygrać, wystarczy w kilku zdaniach zarekomendować swojego ulubionego twórcę kryminałów. Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy książkami.

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania prosimy przesyłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać: Mózg Kennedy’ego.

Egzemplarze książki otrzymują:

  • Marta Matyszczak
  • Iwona Bejnar
  • Anna Segeth

Gratulujemy!

„Mózg Kennedy'ego", Henning Mankell, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Mózg Kennedy'ego", Henning Mankell, okładka (źródło: materiał prasowy)

Louise Cantor, archeolog, przylatuje do Sztokholmu z wykopalisk w Grecji, aby wygłosić wykład na sesji naukowej. Przy okazji odwiedza swojego dorosłego syna, Henryka. Nie będzie im jednak dane uściskać się i porozmawiać. Louise znajduje zwłoki chłopaka w jego mieszkaniu. Okoliczności świadczą o samobójstwie, ale matka nie jest przekonana do wyników policyjnego śledztwa.

Louise odszukuje swojego byłego męża, przebywającego od lat poza Szwecją, i razem zaczynają swoje dochodzenie. Kim był ich syn, Henryk Cantor? Dlaczego wybrał się do Afryki i co tam odkrył? W jego notatkach Louise znalazła takie słowa:

Żyjemy w świecie, w którym umiejętność zatajania faktów jest ważniejsza niż umiejętność ich ujawniania. Ten, kto odważy się wejść z latarnią w ręce w najciemniejszy kąt, nawet sobie nie wyobraża, co może tam znaleźć. Muszę dalej rozświetlać ciemność. Niebawem odłożę na bok materiały dotyczące prezydenta Kennedy’ego i jego przeklętego mózgu. Są dla mnie tylko podręcznikiem, przewodnikiem po świecie kłamstw. I tym samym zaprowadzą mnie do prawdy.

Henning Mankell gra niedopowiedzeniami, mnoży przypuszczenia i gubi tropy. Jego powieść pokazuje, że wszystko i wszyscy są trybikami w maszynie rządzącej naszym światem. Louise staje się ciężko doświadczonym świadkiem współczesności.

Henning Mankell (ur. 1948) to jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich, dziennikarz i człowiek teatru. Stał się sławny dzięki kryminałom z komisarzem Kurtem Wallanderem. Cykl ten miał wiele ekranizacji telewizyjnych. Książki Mankella są publikowane w czterdziestu dwu krajach i rozeszły się w milionach egzemplarzy. Nakładem W.A.B. ukazało się czternaście jego tytułów dla dorosłych, w tym powieści spoza serii o Wallanderze – Comédia infantil (2008), Chińczyk (2009), Powrót nauczyciela tańca (2011) i Nim nadejdzie mróz (2012). W przygotowaniu są kolejne książki autora, m.in. powieść Włoskie buty. Pisarz otrzymał wiele wyróżnień literackich, m.in. Europejską Nagrodę Literatury Kryminalnej Ripper Award (2008). Mankell odnosi sukcesy również jako twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej, za którą został uhonorowany Nagrodą Astrid Lindgren (1996). Wydawnictwo W.A.B. opublikowało jego cykl książek o nastoletnim Joelu.

Mózg Kennedy’ego, Henning Mankell
Premiera: 20 marca 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.