Kliknij i wygraj egezmplarz Młodego Philby’ego Roberta Littella – rozstrzygnięcie

Nakładem Wydawnictwa Noir sur Blanc ukazała się książka Młody Philby autorstwa Roberta Littella. Harold Adrian Russell Kim Philby to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w dziejach wywiadu.

Dla naszych czytelników mamy aż pięć egzemplarzy książki. Aby wygrać, wystarczy stworzyć subiektywny ranking 5 ulubionych książek i/lub filmów szpiegowskich.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać Młody Philby.

***

Rozstrzygnięcie – egzemplarz książki otrzymują:

Łukasz Mazurek, Małgorzata Pyzik, Joanna Musiałowska, Joanna Cebo, Krzysztof Lakwa.

Gratulujemy!

„Młody Philby", Robert Littell, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Młody Philby", Robert Littell, okładka (źródło: materiał prasowy)

Młody Philby przyszedł na świat w 1912 roku w rodzinie brytyjskiego dyplomaty i podróżnika, szczycącego się przyjaźnią króla Arabii Saudyjskiej. Pomimo tak świetnego pochodzenia Kim już podczas studiów w Cambridge dał się poznać jako zaprzysięgły komunista. W latach 1933–34 przebywał w Wiedniu, gdzie uczestniczył w krwawo stłumionym przez kanclerza Dollfussa powstaniu robotniczym. Tam też pojął za żonę węgierską Żydówkę Litzi Friedmann. To właśnie ona zarekomendowała go radzieckiemu wywiadowi, dla którego Philby stanowił cenny nabytek, gdyż jako pochodzący z dobrego domu absolwent elitarnej uczelni miał szansę na wysokie stanowisko w rządzie lub tajnych służbach. W 1940 roku Kim ponownie trafił do wywiadu – tym razem brytyjskiego. W MI6 szybko zaczął piąć się po szczeblach kariery i został… koordynatorem działań przeciwko ZSRR, zyskując wielkie uznanie zwierzchników – nie tylko tych z Londynu, lecz także tych z Moskwy. W 1949 roku jako brytyjski oficer łącznikowy trafił do Waszyngtonu, gdzie uzyskał prawie pełny dostęp do akt amerykańskiego wywiadu. Gdy na początku lat 50. wybuchł skandal związany z wykryciem piątki z Cambridge – grupy brytyjskich szpiegów pracujących dla NKWD – Philby’ego, oczyszczonego z zarzutów, skierowano na placówkę MI6 na Bliskim Wschodzie. Jednak dziesięć lat później pojawiły się nowe, znacznie poważniejsze dowody jego zdrady. W 1963 roku nie pozostało mu nic innego, jak tylko zbiec do Moskwy i przyjąć obywatelstwo radzieckie. W ZSRR przebywał aż do śmierci w 1988 roku. Tam też został pochowany z honorami wojskowymi, zyskawszy status bohatera narodowego.

Czy jednak Philby był zawsze lojalny wobec wywiadu radzieckiego? Którzy z jego mocodawców zawdzięczają mu więcej? I jakie były jego osobiste intencje? Robert Littell, próbując rozwikłać te i inne zagadki nagromadzone wokół postaci podwójnego agenta, analizuje lata jego młodości i oddaje głos osobom, które miały z nim wówczas kontakt. Czy jednak ta wyprawa w przeszłość prowadzi do poznania prawdy, czy raczej prowokuje nowe pytania? Przecież szpiegowski światek opiera się na nieustannej grze pozorów. Większość występujących w książce osób jest autentyczna, ale nie wszystkie. Autorowi chodziło bowiem nie tyle o sporządzenie dokumentalnego zapisu, ile o zbadanie mechanizmów, które stworzyły tak niepokojąco wieloznaczną postać jak Kim Philby.

Robert Littell, urodzony w 1935 r. w Nowym Jorku, amerykański pisarz, mieszkający we Francji.Studiował w Alfred University w Nowym Jorku, służył (przez cztery lata) w US Navy, w okresie tzw. zimnej wojny był dziennikarzem Newsweeka. W 1973 r. ogłosił pierwszą powieść szpiegowską pt. Zdrada Lewintera, entuzjastycznie przyjętą przez prasę i czytelników. Od czasu publikacji następnych powieści (The Debriefing, Amator) znawcy literatury szpiegowskiej stawiają ich autora w jednym rzędzie z najwybitniejszymi przedstawicielami gatunku: został uznany za amerykańskiego Johna Le Carré. W swoich powieściach interesuje się szczególnie tematyką zimnej wojny, działalnością wywiadowczą (CIA) oraz historią Związku Radzieckiego.

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
Współorganizator konkursu: Wydawnictwo Noir sur Blanc

Młody Philby, Robert Littell
Premiera: luty 2013 roku
Wydawnictwo Noir sur Blanc