Wygraj egzemplarz powieści Masłem do dołu – rozstrzygnięcie

25 lutego, nakładem Wydawnictwa Afera ukaże się najnowsza powieść Petra Šabacha zatytułowana Masłem do dołu, która z miejsca uzyskała w Czechach status bestsellera i znalazła się w finale Nagrody Josefa Škvoreckiego.

Dla czytelników O.pl przygotowaliśmy trzy egzemplarze książki. Aby otrzymać jeden z nich wystarczy w dwóch, trzech zdaniach napisać czy i i za co cenią Państwo czeski humor. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem zamieszkania prosimy przesyłać na adres konkurs@o.pl. W tytule proszę wpisać Masłem do dołu.

Rozstrzygnięcie konkursu:

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi. Odpowiedzi, które zostały wyróżnione egzemplarzem książki przesłali Ewa Mrożek, Daniel Mikosz i Małgorzata Siwek-Kotucha. Poniżej publikujemy zwycięzkie odpowiedzi. Gratulujemy serdecznie!

„Masłem do dołu", Petr Šabach, okładka (źródło: materiał prasowy)

„Masłem do dołu", Petr Šabach, okładka (źródło: materiał prasowy)

Ewa Mrożek:

Bardzo cenię czeskie poczucie humoru, ponieważ dotyczy wszystkich aspektów życia, bez względu na ich rangę i powagę (przykładem może być choćby temat wojny w Dobrym wojaku Szwejku czy problem wielkich uczuć w Śmiesznych miłościach Kundery). Poza tym Czesi nie śmieją się wprost – ich żart jest rozbudowany, nasycony mnóstwem anegdot i bardzo ironiczny;)

Daniel Mikosz:

Czeski humor to przejaskrawienie paradoksów życiowych, co w konsekwencji daje spotęgowany obraz uśmiechu codzienności. Zwykłe rzeczy pokazywane są w sposób subtelny, a zarazem zaskakująco bliski prymityzmowi. Komizm postaci, sytuacji – niezrównany, więc jakże się nie uśmiechnąć?

Małgorzata Siwek-Kotucha:

Czeski humor nie ma swojego odpowiednika, jest specyficzny, tak, jak humor angielski. Bardzo go sobie cenię, przede wszystkim za dystans, z jakim Czesi odnoszą się do siebie i do swoich słabości. Nam – Polakom – nie jest to niestety dane.

Drugą wyróżniającą czeski humor cechą jest absurd, który porównać można jedynie w pewnym przybliżeniu, do skeczy Monty Pythona. Absurd przeradzający się czasem w czarny humor.

Jednak ten humor, ta wesołość podszyta jest zawsze nutką melancholii, czy zadumy. Czeski humor to nie pusty śmiech, jak sądzą niektórzy. To śmiech “pomimo”, a może właśnie “dla”. Pomimo przeciwności i dla radości życia, takiego, jakie jest.

***

Rogal (czy w tym wypadku czeski rohlík) zawsze denerwująco wywraca się na talerzu, w dodatku zwykle masłem do dołu. Prawo natury, z którym trzeba się pogodzić. Tak jak z innymi dość irytującymi faktami, jak choćby tym, że człowiek się starzeje. Jednak czy rzeczywiście jesteśmy na to wszystko skazani? A może by na przykład zaprojektować i opatentować talerzyk, na którym podstępny rogalik nie ma prawa się wykopyrtnąć? Poza tym – czy przekroczywszy pewną granicę wieku, trzeba być nudnym i poukładanym? Bohaterowie Masłem do dołu, dwaj czerstwi sześćdziesięciolatkowie Arnošt i Evžen, są innego zdania.

Wielbiciele czeskiego humoru znajdą tu wszystko, co lubią: dowcipne dialogi, absurdalne sytuacje, które przecież  zdarzają się na co dzień, mnóstwo tylko na pozór niepowiązanych ze sobą anegdot, wyjątkowo trafnie oddany nastrój miejsca i chwili. Dla tych, którzy uparcie stawiają Šabacha w szeregu pisarzy popowych Masłem do dołu jest kolejną szansą odkrycia, że pod historią opowiadaną przez przyjemnie podchmielonego wesołka kryje się znacznie więcej niż śmiech.

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
Współorganizator konkursu: Wydawnictwo Afera

Masłem do dołu, Petr Šabach 
Premiera: 25 lutego 2013 roku
Wydawnictwo Afera