Marie Darrieussecq „Świństwo (Truizmy)” – wygraj egzemplarz książki – rozstrzygnięcie

Napisane w 1996 roku Świństwo to dziś już klasyka literatury feministycznej; książka przyniosła autorce sławę i przetłumaczona została na ponad czterdzieści języków. W naszym konkursie mamy dla Was do wygrania dwa egzemplarze książki. Jak je zdobyć? Na adres konkurs@o.pl wyślijcie odpowiedź na pytanie: Jakiej malarce, niemieckiej prekursorce ekspresjonizmu, poświęcona została biografia opublikowana w 2015 roku przez Marie Darrieussecq? Egzemplarze otrzymają trzecia i piąta osoba, które napiszą do nas z poprawną odpowiedzią.

Uwaga! Weźmiemy pod uwagę wyłącznie zgłoszenia przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl.
Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/ Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: Książki otrzymują Panie Patrycja Małek i Agnieszka Święchowicz. Gratulujemy!

Marie Darrieussecq, „Świństwo (Truizmy)”, Wydawnictwo Karakter, 2018 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Marie Darrieussecq, „Świństwo (Truizmy)”, Wydawnictwo Karakter, 2018 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Bohaterka pracuje w miejscu, w którym stara się spełniać najbardziej ekscentryczne zachcianki swoich klientów. Długo nie dostrzega przemocy, jakiej jest poddawana, ale gdy jej organizm odmawia posłuszeństwa, wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli: Najgorsze były włosy. Wyrastały mi na nogach, nawet na plecach; długie, cienkie włosy, przezroczyste i mocne, odporne na wszystkie depilatory.

W Świństwie autorka wykracza poza ramy powieści realistycznej i opowiada o pewnej metamorfozie. Pyta o kondycję kobiety w świecie owładniętym żądzą przyjemności i rygorystycznie pojmowanego piękna. A także o to, czy ciało, będące przedmiotem opresji, może stać się narzędziem wyzwolenia.

Organizatorzy konkursu: Wydawnictwo Karakter i O.pl