Madonny z dorysowaną szpicbródką – wygraj książkę Charlesa Simica! – rozstrzygnięcie

14 maja w Wydawnictwie a5 ukaże się tom Madonny z dorysowaną szpicbródką Charlesa Simica, laureata Międzynarodowej Nagrody im. Zbigniewa Herberta 2014. 15 maja w Krakowie odbędzie się wieczór poezji tego autora.

Mamy dla Państwa dwa egzemplarze książki. Wygra dziewiąty i dziewiętnasty czytelnik, który prawidłowo odpowie na pytanie: W jakim mieście urodził się Charles Simic?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Madonny.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: Książki otrzymują Anna Stefańska i Maria Szyputa. Gratulujemy!

Charles Simic „Madonny z dorysowaną szpicbródką” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Charles Simic „Madonny z dorysowaną szpicbródką” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Charles Simic to jeden z najwyrazistszych poetów naszych czasów. Jego zwodniczo jasne i czytelne, skupione na obrazach i tajemnicze wiersze są jakby domowej roboty, jakby niemal przaśne. Są niesamowite. Simic to kuchenny metafizyk, skory do zgrywy egzystencjalista, ironista pustki, pisarz wystawiający czułki na paradoks, zdradzający słabość do filozofii, dokazujący sceptyk-wizjoner. Jego poezja kipi od zdumiewających obrazów, dziwnych metafor, ponurych żartów, niepokornych obserwacji, od tego wszystkiego, co w środku nocy dostrzega ktoś cierpiący na bezsenność; na przykład Głos o trzeciej nad ranemKto wstawił puszkę ze śmiechem / w scenę mojego ukrzyżowania? Simic ma wyostrzony zmysł historii i sardoniczne poczucie humoru (Hitler i Stalin to było moje biuro podróży – rzuca cierpko) oraz potężną świadomość tragedii ludzkich. Zaprząta go cierpienie innych. Ten poeta nie zapomina, co wydarzyło się w Europie, o traumie jugosłowiańskiego dzieciństwa ani o tym, co nadal dzieje się na całym świecie. Tak jak Zbigniew Herbert, jeden z jego najważniejszych wzorców, niestrudzenie podejmuje obronę indywidualnej wrażliwości przed mentalnością tłumu. Wypowiada się przeciwko ludzkiej podłości, a jego specjalnością jest tragikomedia.

(z Posłowia Edwarda Hirscha)

Charles Simic Madonny z dorysowaną szpicbródką
Wybór i tłumaczenie: Stanisław Barańczak
Premiera: 14 maja 2014 roku
Wydawnictwo a5