Zdobądź egzemplarze Siekiery Ludvika Vaculika! – rozstrzygnięcie

Ludvik Vaculik uważany jest za jednego z największych pisarzy w historii powojennej literatury czeskiej. Jego najważniejsza książka – Siekiera – dopiero teraz trafia do polskiego czytelnika. 28 września pojawiła się w księgarniach, opublikowana nakładem wydawnictwa Stara Szkoła.

Mamy dla Państwa 3 egzemplarze książki. Wygrają piąta, dziesiąta i piętnasta osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: W którym roku Ludvik Vaculik napisał manifest Dwa tysiące słów?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł wiadomości prosimy wpisać: Siekiera.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Maciej Dobosz, Krzysztof Połaski i Anna Bugajna. Gratulujemy!

Ludvik Vaculik, „Siekiera” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ludvik Vaculik, „Siekiera” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Przez blisko 50 lat książka ani razu nie została wydana w języku polskim. Zresztą nie tylko ona. Jedynym utworem Vaculika, z którym polski czytelnik mógł się zetknąć, było niskonakładowe i przez to trudnodostępne wydanie Świnek morskich (2008 r.). Można więc śmiało uznać, że obecne wydanie Siekiery to pierwszy raz, kiedy książka Vaculika ma szansę trafić do szerokiego grona polskich czytelników.

Siekiera to powieść, w której zaciera się granica pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Jej głównymi bohaterami są kontestujący rzeczywistość syn oraz wspominany przez niego, ufający obietnicom komunistów, ojciec. Syn reprezentuje młode, bardziej krytyczne pokolenie, podczas gdy ojciec okazuje się człowiekiem naiwnym, w dobrej wierze poddającym się systemowi.

A jednak, Siekiera w większym stopniu jest powieścią uniwersalną niż polityczną, bardziej rozliczeniem z domem rodzinnym niż z komunistami. Ważnym jej bohaterem jest także czas, który zupełnie inaczej upływa w wiejskim domu, a innym tempem umyka w dużym mieście. Sam autor pisał o tej książce: „Jest intensywna i dokładna. Realistyczna i fantastyczna. Taką książkę mogłem napisać tylko raz”.

Więcej informacji o książce
Fragment książki w Magazynie.o.pl

Ludvik Vaculik, Siekiera
Premiera: 28 września 2015 roku
Wydawnictwo Stara Szkoła

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Wydawnictwo Stara Szkoła