Łódź Czterech Kultur – podwójne zaproszenia

17 września 2010 roku o godz. 21.30 w ramach Łódź Czterech Kultur rozpocznie się koncert pieśni żydowskich – Kamila Klimczak i Andrzej Róg Josl un Reizele.

Dla dwóch pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na poniższe pytanie mamy do rozdania podwójne zaproszenia na koncert.

Pytanie konkursowe: W programie koncertu znajdą się piosenki do tekstów Icyka Mangera – jednego z najwybitniejszych poetów jidysz w XX wieku. Proszę podać nazwę pierwszego tomiku tego autora.

Odpowiedzi należy wysyłać na adres: konkurs@o.pl

Pozdwójne zaproszenie otrzymuje Monika Kowalczyk. Gratulujemy!

Kamila Klimczak Josl un reizele projekt, fot. Jacek Szczesnowicz

Wykonawcy: Kamila Klimczak, Andrzej Róg śpiew, koncepcja artystyczna / Dawid Rudnicki fortepian, kierownictwo muzyczne / Agata Półtorak skrzypce, śpiew / Grzegorz Bąk kontrabas / Grzegorz Fieber perkusja.

W programie:

  • Tradycyjne pieśni i piosenki żydowskie: Bubliczki, Alle Brider, A Nigundl, Lomir Zich Iberbetn, Vu Bistu Geven, Yoshke Fort Avek, Bei Mir Bistu Schein.
  • Kompozycje Mordechaja Gebirtiga: Awrejml Der Marwicher, Piosenka o Złotej Krainie, Kartoflanka z grzybami.
  • Piosenki do tekstów Icyka Mangera (w przekładzie m.in. Wisławy Szymborskiej i Jerzego Ficowskiego, w aranżacjach Dawida Rudnickiego).
  • Współczesne pieśni o tematyce żydowskiej: kompozycje Leopolda Kozłowskiego do tekstów Jacka Cygana, m.in. Jehudit, Piątkowy wieczór (nowa wersja Fraytik Oyf Der Nakht).

Kamila Klimczak, absolwentka łódzkiej Filmówki, aktorka krakowskiej Bagateli i Piwnicy pod Baranami, wraz z Andrzejem Rogiem, znanym aktorem filmowym i teatralnym (również współpracującym z Bagatelą i Piwnicą), przygotowała specjalnie dla festiwalu koncert pieśni żydowskich w języku polskim i jidysz, w nowych, intrygujących aranżacjach.

Kamila Klimczak Josl un reizele projekt, fot. Jacek Szczesnowicz

Tematem przewodnim koncertu będzie Złote Jeruzalem, Ziemia Obiecana – przeplatający się w wielu żydowskich pieśniach obraz wędrującego wciąż narodu żydowskiego. Setki tysięcy pieśni wyśpiewał już Żyd Wieczny Tułacz w swojej wielowiekowej wędrówce. A Josl i Reizele, czasem jako Berko i Mejłech, czasem jako inne legendarne postacie tej fascynującej kultury, grają i śpiewają o wszystkim, co wydarzy się na ich drodze do Królewskiego Jeruzalem.

Dla twórców projektu wędrówka wpisana w żydowskie pieśni jest alegorią ludzkiego losu w ogóle i dotyczy wszystkich, nie tylko Żydów. Ich zdaniem każdy gdzieś wędruje, i to przez całe życie – w poszukiwaniu sensu i próbując odnaleźć swój prawdziwy, również duchowy, dom.