Wygraj gadżety Legnickiego Festiwalu Srebro – rozstrzygnięcie

22 Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. W tym roku odbywa się pod hasłem BUNT, które nawiązuje do europejskich protestów Oburzonych i sympatyków ogólnoświatowego ruchu Occupy Wall Street.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy zestaw gadżetów tegorocznej edycji Festiwalu. Gadżety otrzymają trzy pierwsze osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe:

Jakie hasła miały trzy poprzednie edycje Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej organizowanego przez legnicką Galerię Sztuki?

Odpowiedzi wraz z imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania oraz numerem telefonu prosimy przesyłać na adres: konkurs@o.pl. W tytule należy wpisać: SREBRO.

Rozstrzygnięcie:

Gadżety festiwalu srebro otrzymują: Marek Wilczak, Hanna Ciemięga, Damian Żelezik.

Gratulujemy!

Krzysztof Borkowski (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Borkowski (źródło: materiały prasowe)

Centralnym wymogiem konkursu, a tym samym Festiwalu, jest postrzeganie biżuterii nie tylko i wyłącznie jako wyrazu bogactwa, pozycji społecznej, luksusu, lecz wykorzystanie jej jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu. Organizatorzy Konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy – zwrócili się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzią jest przygotowany przez nich obiekt sztuki złotniczej: Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?.

Na Konkurs nadesłano 625 odpowiedzi, stworzonych przez 319 artystów z 43 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace 52 artystów-złotników, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Chile, Indii, Izraela, Japonii, Korei, Kostaryki, Nowej Zelandii, Tajwanu, USA. Jest wśród nich biżuteria, obiekty i komunikaty, w których zamysł autora i przekaz dzieła sztuki ważniejsze są od jego funkcji użytkowej. Czasem prace są jej całkowicie pozbawione. Najlepsze złotnicze riposty oglądać można na wystawie BUNT, która jest prezentowana w Legnicy do 30 czerwca br.

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Prócz nagrody pieniężnej zwycięzcy otrzymują srebrny granulat. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do niego mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tej co roku dokonuje międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa.

Legnicki Festiwal SREBRO to najważniejsze wydarzenie organizowane przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie od ponad 30 lat, prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentujących współczesne złotnictwo i design autorstwa polskich i zagranicznych artystów, w tym: Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, Sylwetki Twórców (cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa), Srebrne Szkoły (cykl wystaw ukazujący dorobek artystyczny europejskich wyższych szkół złotniczych), Debiuty (cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wkraczających na scenę twórczą) oraz Holownia (gdzie prezentowane są prace nadesłane na Konkurs, ale nie zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej). Prócz ekspozycji realizowanych w ramach cykli, Festiwal prezentuje dodatkowo kilkanaście wystaw towarzyszących.

W tym roku w ramach Festiwalu w Legnicy odbywa się aż 17 wystaw nowoczesnej biżuterii i designu. Wstęp na wszystkie ekspozycje wolny.

Legnicki Festiwal SREBRO
30 kwietnia – 30 czerwca 2013 r.
Galeria Sztuki
Legnica

Organizator konkursu: O.pl Polski Portal Kultury
Współorganizator konkursu: Galeria Sztuki w Legnicy