Kwartet Zbigniewa Czarnieckiego – rozdajemy zaproszenia na koncert!

21 i 22 marca 2011 roku w krakowskim klubie Piec’Art odbędzie się koncert Kwartetu Zbigniewa Czarnieckiego. Zespół zagra w składzie: Zbigniew Czarniecki – sax, Paweł Kaczmarczyk – piano, Maciej Adamczak – double bass, Dawid Fortuna – perkusja.

Wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie konkursowe rozlosujemy dwa podwójne zaproszenia na koncert 21 i 22 marca.

Pytanie konkursowe:

  • W 1980 roku Zbigniew Czarniecki wraca na stałe do Szwecji. Prosimy o wymienienie co najmniej trzech muzyków, z którymi w tym czasie artysta grywa.

Na maile czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W temacie maila prosimy wpisać Zbigniew Czarniecki, prosimy również o podanie informacji, w który dzień chcieliby Państwo wybrać się na koncert.

Podwójne zaproszenie na poniedziałkowy (21 marca) koncert otrzymuje Krystian Malec, a na wtorkowy Michalina Pieczonka. Gratulujemy!

Zbigniew Czarniecki

Zbigniew Czarniecki

ZBIGNIEW CZARNIECKI

Urodzony w 1947, już jako ośmioletni chłopiec rozpoczął naukę gry na skrzypcach w siedmioletniej Podstawowej Szkole Muzycznej w Jarosławiu.

Po siedmiu latach przerwy, które spędził na studiowaniu geodezji przez 4 lata (nie wiadomo po co i dlaczego), i po odbyciu służby wojskowej (gdzie m.innymi walczył w obronie komunizmu w Czechosłowacji w 1968 roku) podjął naukę muzyki w Średniej Szkole Muzycznej w Krakowie, najpierw na trąbce a potem na saksofonie.

W roku 1972 dzięki staraniom prof. S. Pelca, i własnym, otwiera z kolegą saksofonistą pierwszą w Polsce klasę saksofonu na wyższej uczelni muzycznej. W tym okresie gra w zespołach: Extra Ball, Henryk Słaboszowski Kwintet, a także ma własny kwintet m.in z Adamem Kawończykiem na trąbce i Witoldem Szczurkiem (teraz Rek) na kontrabasie.

W roku 1976 po nagraniach ze szwedzkimi muzykami w krakowskim radiu wyjeżdża na ich zaproszenie do Szwecji. W roku 1978 podejmuje naukę w Berkele College of Music w Bostonie, a w roku 1980 z powodu braku pieniędzy, a także z powodów matrymonialnych wraca do Szwecji, gdzie mieszka na stale.

Co roku występował w rożnych konstelacjach na Krakowskim Letnim Festiwalu Jazzowym, jak i wiele razy na Zaduszkach w Krakowie. Zbigniew Czarniecki jest aktywnym organizatorem muzycznych spotkań muzyków rożnych narodowości tak w Szwecji, jak i w Polsce.

PAWEŁ KACZMARCZYK

W ubiegłorocznym styczniowym numerze miesięcznika JAZZ FORUM opublikowano wyniki corocznego plebiscytu czytelników – JAZZ TOP 2009. Tytuł Albumu Roku zdobył Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band płytą Complexity In Simplicity. Kaczmarczyk jest pierwszym polskim muzykiem, który nagrał płytę autorską dla prestiżowej wytwórni ACT (obchodzącej w nadchodzącym roku swoje 20-lecie). A jeszcze większą sensację sprawił zwycięstwem jako najlepszy pianista – przerywając kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera w tej specjalności! Paweł Kaczmarczyk zajął drugie miejsce w kategoriach Muzyk Roku i Kompozytor (w obu przypadkach za Tomaszem Stańko), a jego zespół jako Zespół Akustyczny uplasował się na drugim miejscu ankiety (za Marcin Wasilewski Trio).

Paweł Kaczmarczyk został laureatem nagrody Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej w kategorii Artysta Roku 2009 oraz Grand Prix Jazz Melomani – OSKARY JAZZOWE 2009 jako Artysta Roku 2009 natomiast Complexity in Simplicity została Płytą Roku 2009. Pianista był nominowany do kolejnej prestiżowej nagrody – do FRYDERYKA 2010 jako Jazzowy Muzyk Roku.

MACIEJ ADAMCZAK

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors ( Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big-bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona.

Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowcą klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

DAWID FORTUNA

Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, studiuje perkusje na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. In. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie – 2008), festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami.

Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego, zespołu New Bone oraz kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami – Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację – TTS trio. Miał okazje współpracować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agnieszką Skrzypek, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.

Klub Piec’Art, Kraków, ul. Szewska 12