Wygraj autobiografię Kurta Webera! – rozstrzygnięcie

Dokumenty podróży – autobiografia Kurta Webera, polskiego reżysera i operatora – ukazała się w sierpniu nakładem wydawnictwa Novae Res.

Mamy dla Państwa dwa egzemplarze książki. Wygra trzeci i trzynasty czytelnik, który poda tytuł filmu Tadeusza Konwickiego z 1965 roku, do którego zdjęcia nakręcił Kurt Weber.

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem i adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. W tytule prosimy wpisać: Kurt Weber.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Małgorzata Gołko i Grażyna Wawrzynowicz. Gratulujemy!

Kurt Weber „Dokumenty podróży” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kurt Weber „Dokumenty podróży” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Kurt Weber u schyłku życia postanowił spisać w formie autobiografii swoje wspomnienia, aby uporządkować wielość pojawiających się przed oczami obrazów, ponieważ – jak sam mówi – lubi mieć porządek i w papierach, i w głowie.

Pojawiające się w ciągu życia kolejne dokumenty podróży – symbolicznie, choć mimowolnie – znaczą jego kolejne etapy: szczęśliwe dzieciństwo w przedwojennym Cieszynie, wojenną tułaczkę na Wschód, pobyt w amerykańskiej strefie okupacyjnej w powojennych Niemczech, studia filmowe, pracę artystyczną w Polsce, pomarcową emigrację do Niemiec Zachodnich, a stamtąd zawodowe i turystyczne swobodne podróże na obie półkule.

Kurt Weber – ur. 24 maja 1928 r. w Cieszynie. Wybitny operator, jeden z pionierów Polskiej Szkoły Filmowej. Pracował z Konwickim, Kutzem, Majewskim, Ściborem-Rylskim, Różewiczem. W pierwszych dekadach powojennego kina jego zdjęcia stanowiły o sile polskiej kinematografii. W 1969 r. wyemigrował do RFN, gdzie powrócił do zawodu operatora. Nakręcił w Niemczech ponad 20 filmów, współpracując z Dieterem Wedlem, Axelem Cortim, Peterem Lilienthalem i Egonem Monkiem. Z czasem zajęła go praca pedagogiczna. Prowadził zajęcia ze sztuki operatorskiej w Berlinie Zachodnim, Hamburgu i Monachium, a w 1979 r. został profesorem uniwersytetu w Moguncji nad Renem.

Kurt Weber, Dokumenty podróży
Premiera: sierpień 2014 roku
Wydawnictwo Novae Res

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Wydawnictwo Novae Res