Wygraj książki litewskie! – rozstrzygnięcie

Jesienią 2015 roku Kolegium Europy Wschodniej opublikowało trzy „książki litewskie”: Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia – przeczucia i prognozyRozmowę Litwina z Polakiem oraz powieść Mam na imię Marytė.

Mamy dla Państwa po dwa egzemplarze każdej książki. Wygrają dziewiąta, czternasta, dziewiętnasta, dwudziesta szósta, trzydziesta druga i trzydziesta siódma osoba, które poprawnie odpowiedzą na pytanie: Jakiej narodowości były „wilcze dzieci”, bohaterowie książki Mam na imię Marytė Alvydasa Šlepikasa?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem, nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym, a także tytułem preferowanej książki czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł wiadomości prosimy podać: Książki litewskie.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Joanna Nowak-Malowaniec, Michał Mielnik, Małgorzata Broniszewska, Aniela Muszalska, Katarzyna Muller, Wojciech Szyputa. Gratulujemy!

„Książki litewskie”, Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu, okładki (źródło: materiały prasowe)

„Książki litewskie”, Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu, okładki (źródło: materiały prasowe)

Dwóch litewskich intelektualistów – Tomas Venclova, od młodości związany z opozycją antykomunistyczną, w końcu pozbawiony obywatelstwa przez władze ZSRR, oraz Leonidas Donskis, filozof i aktywny uczestnik debaty publicznej – korespondencyjnie prowadziło głęboką wymianę myśli. Ich listy ukazały się w książce Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia – przeczucia i prognozy.

Rozmowa Litwina z Polakiem jest zapisem rozmów Herkusa Kunčiusa i Piotra Kępińskiego, dwóch literatów średniego pokolenia. To nie tylko dialog między pisarzami należącymi do bliskich, z historycznego punktu widzenia braterskich narodów, ale przede wszystkim rozmowa ludzi o podobnych doświadczeniach.

Mam na imię Marytė Alvydasa Šlepikasa to oparta na faktach opowieść o jednej z białych plam powojennej historii – „wilczych dzieciach”. Została uznana za najlepszą litewską książkę w 2012 roku. Plastyczne obrazy, poetycki styl i emocjonalna, poszarpana narracja na długo zapadają w pamięć.

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu