Wygraj książkę Imigranci K.M. Załuskiego! – rozstrzygnięcie

Krzysztof Maria Załuski powraca w kolejnym zbiorze opowiadań do swojej głównej obsesji literackiej – emigracji, zarówno tej przestrzennej, jak i umysłowej. Jego Imigranci to postaci z krwi i kości, którzy demitologizują stereotyp „szczęśliwej codzienności”. Jest ona bowiem dla nich pasmem udręk, które wytrzymują tylko najsilniejsi.

Mamy dla Państwa dwa egzemplarze książki. Wygrają czwarty i dziewiąty czytelnik, którzy poprawnie odpowiedzą na pytanie: Jak brzmi tytuł jedynego zbioru opowiadań, który napisał Krzysztof Maria Załuski?

Na odpowiedzi przesłane wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem korespondencyjnym czekamy pod adresem: konkurs@o.pl. Jako tytuł wiadomości prosimy podać: Imigranci.

Uwaga! Bierzemy pod uwagę wyłącznie odpowiedzi przesłane z adresu zapisanego do subskrypcji newslettera O.pl. Nie jesteś jeszcze naszym subskrybentem? Zapisz się! http://newsletter.o.pl/
Polub O.pl na FB! >> facebook.com/opl.kultura

Rozstrzygnięcie: książki otrzymują Dominika Jastrzębska i Agata Pucała. Gratulujemy!

Krzysztof Maria Załuski, „Imigranci” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Krzysztof Maria Załuski, „Imigranci” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Imigrant? Cudzoziemiec osiadły w jakimś kraju – tyle mówi Słownik Języka Polskiego. Za suchą definicją kryje się jednak stan ducha, człowiek, który nigdzie nie czuje się u siebie, będąc wiecznym życiowym tułaczem. Żeby to zrozumieć, nie trzeba znaleźć się na pryczy w obozie dla uchodźców, wystarczy stać się „psychicznym bezdomnym”. Z tego założenia wyszedł Krzysztof Maria Załuski.

Autor opisuje świat, którym rządzi darwinowska logika przetrwania, gdzie rodzice postrzegają swoje dzieci jako dawców organów, a piękny zapach Schwarzwaldu przykrywa woń rozkładających się trupów. W tych opowieściach każda rewolucja nie tyle zjada własne dzieci, co konsumuje je latami, a wyjściem z tego jest najczęściej śmierć – własna lub cudza. Można je określić jako reporterską beletrystykę, która krok po kroku rekonstruuje „abecadło zła” kryjące się w ludzkiej naturze. Jak przekonuje jeden z bohaterów: „Etyka? Przyzwoitość? A cóż to niby jest? To wszystko pojęcia stworzone na potrzeby maluczkich. Ci, którzy chcą coś osiągnąć, nie mogą oglądać się na tak przyziemne rzeczy”.

Więcej informacji o książce

Organizator konkursu: O.pl
Współorganizator: Wydawnictwo Oskar