“Koniec półświni” – podwójne zaproszenia do teatru

16 i 17 października 2010 roku o godz. 19.15 w krakowskim Teatrze Nowym będzie można zobaczyć spektakl dyplomowy pt. Koniec półświni.

Dla dwóch pierwszych osób, które napiszą na adres konkurs@o.pl mamy przygotowane podwójne zaproszenia na spektakl.

Czekamy na wasze zgłoszenia do piątku!

Koniec półświni

Koniec półświni

Aktor i aktorka chcą zrozumieć sens bycia ofiarą. Czemu i w jakich okolicznościach człowiek podejmuje decyzję poddania się drugiemu człowiekowi? Aktor i aktorka dochodzą do wniosku, że najlepsza metafora ofiary to osobista próba zmierzenia się z tym tematem na scenie, wcielając się w archetypowe postacie-ofiary: zarzynana świnia i człowiek przemieniony w robaka.

Okazuje się, że zmierzenie się z tym tematem jest głupie, więc będzie wymagało od nich odrzucenie schematów klasycznego teatru: aby stać się ofiarą, trzeba przekroczyć granicę wybranych postaci i wybranych tekstów, i przestać to grać. Aktorka nie będzie już grała świni, będzie kobietą-świnią. Aktor nie będzie grał robaka, będzie jak zdeptany robak.

Za pomocą widowni: niesprawiedliwy sędzia tej próby. To nie spektakl, to właśnie próba zmierzenia się i poszukiwania relacji z obcym organizmem, zwanym widownią, nie rezygnując z iluzji teatru.

wg tekstów Koniec półświni i Gwiazda Helmuta Kajzara, Przemiana i List do ojca Franza Kafki
Adaptacja i reżyseria: Jakub Porcari
Występują: Natalia Kalita, Piotr Trojan
Muzyka na żywo: Jakub Perkowski